This website uses cookies, which are small text files that are used to make websites work more effectively. In order to continue using this website, you will need to accept the use of cookies.

 1. Konkurs Arktyczny – gotowi na 3 edycję?
 2. Mnóstwo nowych tematów lekcji do wyboru
 3. Nowy cykl – „Wyzwanie dla klas”
 4. Polarpedia się zmienia

1. Konkurs Arktyczny – gotowi na 3 edycję?

Jak zapewne pamiętacie, trzecia edycja Konkursu Arktycznego jest już otwarta. Tym razem w skład zespołu oprócz nauczyciela może wchodzić jeden lub dwóch uczniów. Tak jak w poprzednich edycjach, zadaniem zespołu jest przygotowanie projektu – innowacyjnego lub badawczego.

Szczęśliwi zwycięzcy konkursu wyjadą na sześciodniową wyprawę arktyczną do Svanhovd w północnej Norwegii lub na Wyspy Owcze. To świetna okazja, aby wziąć udział w prawdziwych badaniach prowadzonych w tych stacjach. ZAPOZNAJ SIĘ Z ZASADAMI KONKURSU.

Przypominamy, że ostateczny termin przesyłania streszczeń projektów to 23 stycznia, godzina 12:00 w południe czasu polskiego (11:00 UTC)

2. Mnóstwo nowych tematów lekcji do wyboru

Zapraszamy na lekcje po polsku:
Zapraszamy na lekcje po angielsku:
A tuż przed feriami świątecznymi zapraszamy na spotkanie z najbardziej „gwiazdkowymi” zwierzętami Arktyki – reniferami!

reindeer

3. Nowy cykl – „Wyzwanie dla klas”

Szczególnie zachęcamy do udziału w naszej nowej formule – wyzwanie dla klas.

Już 12 grudnia o 13:45 czasu polskiego zapraszamy na lekcję wprowadzającą - Lodowce i zlodowacenia - część. 1 - CYKL "WYZWANIE DLA KLAS".

Zasady są proste – klasy zgłaszają się do opracowania kolejnych tematów, które prezentują na lekcjach online.

Cykl zajęć składa się z lekcji wprowadzającej, prowadzonej przez dr Giżejewskiego, oraz 6 prezentacji stanowiących podstawę tematów, jakie mogą opracować, a natępnie poprowadzić uczestnicy (klasy).

Każda prezentacja, oprócz strony tytułowej, zawiera tematy, jakie w danym odcinku powinny zostać omówione oraz test lub pytania, na jakie po wysłuchaniu lekcji inni uczestnicy powinni móc odpowiedzieć.

Zadanie grupy przygotowującej jest uzupełnienie prezentacji, wykorzystując stronę tytułową, odpowiednio dobranymi ilustracjami, z podaniem źródła.

Planowany czas prezentacji to ok. 10 minut.

Na zgloszenia chętnych do opracowania tematów oczekujemy do 8 stycznia, po otrzymaniu zgłoszeń zaproponujemy terminy prezentacji. W ramach jednej lekcji może być przedstawiona jedna lub dwie prezentacje.

Zgłoszenia i pytania prosimy kierować na adres prowadzącego - dr Jerzy Giżejewski, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Mamy nadzieję, że chętnie weźmiecie udział w takich angażujących uczniów zajęciach.

4. Polarpedia się zmienia

Czy zauważyliście niebieskie ikony obok wielu haseł?

cap icons

Teraz łatwiej znaleźć hasła powiązane z nagraniami naszych lekcji online. Linki dp nagrań znajdują się w części "Related resources".

polarpedia glaciation

Wszystkie nagrania dostępne są na Youtube - warto zasubskrybować nasz kanał, aby nie przegapić nowości. Lekcje można też znaleźć na naszej stronie w sekcji  previous lessons - videos. Są podzielone  a kategorie tematyczne analogicznie jak w Polarpedii

 1. Konkurs Arktyczny – nowe zasady 3 edycji
 2. Kursy tematyczne i tradycyjne lekcje online - zapraszamy
 3. 1000 nauczycieli w drużynie EDU-ARCTIC

1. Konkurs Arktyczny – nowe zasady 3 edycji

Rusza długo wyczekiwana 3 edycja Konkursu Arktycznego! Tym razem zaprosimy 4 zwycięskie drużyny do Svanhovd (Norwegia) lub na Wyspy Owcze. Aplikacje można wysyłać przez nasz portal, od 23 października 2018 do 23 stycznia 2019 (do 12:00 czasu polskiego), a na pełne opisy projektów zaproszonych do drugiego etapu konkursu czekamy do 14 marca 2019 (12:00 czasu polskiego)

Warto zapoznać się z nowym REGULAMINEM – wysłuchaliśmy Waszych sugestii i wprowadziliśmy pewne zmiany: w skład drużyny może wejść nauczyciel oraz jeden lub dwóch uczniów.

WIĘCEJ O KONKURSIE

ac2019

2. Kursy tematyczne i tradycyjne lekcje online - zapraszamy

Nie przegapcie naszych KURSÓW TEMATYCZNYCH (w ramach kursu zajęcia raz w miesiącu)

W kalendarzu kursy oznaczone są na żółto, zachęcamy do sprawdzenia ich pełnego programu, z datami i tematami konkretnych lekcji.

Uwaga – po zmianie czasu godziny w UTC ulegną zmianie, tak aby lokalny czas został utrzymany.

Zapraszamy do zapisów zarówno na ‘tradycyjne’ lekcje, jak i na webinaria w ramach kursów:

LEKCJE PO ANGIELSKU: The secrect invasion -  alien species (24.10, 9:00 czasu polskiego), Citizen science (25.10, 9:30 czasu polskiego), How it's made - satellite photos(31.10, 13:00 czasu polskiego, w ramach kursu Engineering and technology), Vikings - the northern warriors (6.11, 10:00 czasu polskiego), Sami-the reindeer people(8.11, 11:00 czasu polskiego, w ramach kursu People in the Arctic),  Aurora (9.10, 10:00 czasu polskiego), Sixth mass extinction (15.11, 11:00 czasu polskiego), Our life in CHAOS: butterfly effect and science (21.11, 9:00 czasu polskiego)

LEKCJE PO POLSKU:

Co to jest nauka obywatelska (7.11, 8:00 czasu polskiego), Saami – życie w krainie reniferów (8.11, 13:00 czasu polskiego, w ramach kursu: Arktyka, kraina ludzi), Ruch lodowców – ćwiczenia praktyczne (23.11, 11:00 czasu polskiego, w ramach kursu: Tajemnice lodowców)

3. 1000 nauczycieli w drużynie EDU-ARCTIC

Już 1000 nauczycieli dołączyło do drużyny EDU-ARCTIC – i ciągle nas przybywa! Tak jak obiecaliśmy, nauczyciel zarejestrowany z numerem ‘1000’ i czterech innych nauczycieli otrzyma nasze plecaki z logo projektu. To wspaniale widzieć, że dołączają do nas kolejne szkoły z różnych zakątków świata – jesteśmy obecni już w 56 krajach!

training poster

 1. Wspaniałe wieści na początek roku szkolnego!
 2. Rozpoczynamy specjalne KURSY TEMATYCZNE
 3. Co nowego w Polarpedii?
 4. Nowe lekcje
 5. Wyprawa arktyczna 2018 – opowieść zwycięzców

1. Wspaniałe wieści na początek roku szkolnego!

Witamy po wakacyjnej przerwie, mamy nadzieję, że wracacie pełni energii i pomysłów! Tak jak ogłosiliśmy już w lipcu, zostajemy z Wami przez cały rok szkolny 2017-2018, ale to nie koniec niespodzianek! Mamy kolejną dobrą wiadomość – już teraz możemy zapowiedzieć:

dodatkową, trzecią edycję Konkursu Arktycznego!

Dwie już zrealizowane zaplanowane edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaowocowały świetnymi projektami; udało nam się uzyskać zgodę Komisji Europejskiej, co oznacza, że … nadal macie szansę wygrać wyprawę do Arktyki! Wkrótce ogłosimy szczegóły – śledźcie naszą stronę i profil Fb.

arctic competition

2. Rozpoczynamy specjalne KURSY TEMATYCZNE

Ci, którzy śledzą nasz kanał Youtube i stronę wiedzą, że dotychczasowe lekcje można podzielić na kategorie – część ma charakter biologiczny, inne skupiają się na zagadnieniach geologicznych itp. W tym roku proponujemy Was zupełnie nowe KURSY TEMATYCZNE (w ramach kursu oferujemy zajęcia raz w miesiącu)

Na początek:

 • Engineering and technology (Wtorki, 13:00 czasu polskiego) – po angielsku, kurs poświęcony nowoczesnym technikom w badaniach naukowych i zarządzaniu środowiskiem;
 • Arctic, people’s land (czwartki, 11:00 czasu polskiego) – po angielsku, porozmawiamy o rdzennej ludności Arktyki, historii wypraw polarnych, ekonomii i innych „społecznych” zagadnieniach regionu; wersja polskojęzyczna kursu – Arktyka, kraina ludzi - czwartki, 13:00 czasu polskiego);
 • Mistery of glaciers (środy, 13:00 czasu polskiego) wszystko o lodowcach – jak powstają, jak kształtują krajobraz, jaka jest ich dynamika; wersja polskojęzyczna kursu- Tajemnice lodowców, piątki, 10:00 czasu polskiego;
 • Citizen science (wtorki, 09:00 czasu polskiego) wszystko o „nauce obywatelskiej, jak brać udział w  systemie monitoringu środowiska, co obserwujemy, jak i dlaczego.

Każdy kurs to seria powiązanych tematycznie zajęć, dających szersze spojrzenie na daną problematykę. Mamy nadzieję, że pozwoli to na zaplanowanie udziału w lekcjach z wyprzedzeniem i włączenie naszych propozycji np. na koła zainteresowań czy element godziny wychowawczej. W kalendarzu kursy oznaczone są na żółto, zachęcamy do sprawdzenia ich pełnego programu, z datami i tematami konkretnych lekcji.

3. Co nowego w Polarpedii?

A w Polarpedii – coraz więcej haseł, tłumaczeń – i użytkowników. Wysłuchaliśmy Waszych sugestii i wprowadziliśmy pewne zmiany. Teraz ze strony głównej, klikając wybraną flagę, można przejść do pełnej wersji językowej, z podziałem na kategorie. Postanowiliśmy również nie ograniczać haseł „hydrologicznych” wyłącznie do mórz i oceanów, stąd nowa kategoria – zasoby wodne. Wreszcie, zachęcamy do wzbogacenia zajęć szkolnych o element „gamifikacji” – warto skorzystać z bogatych zasobów edukacyjnych gier i quizów!

4. Nowe lekcje

Oczywiście kontynuujemy również lekcje „tradycyjne” -  nowe tematy, specjalni goście – zapraszamy!

Lekcje po angielsku:

Mushrooms in nature – our helpersA story of mapsPolar bear vs penguinWeirdest Arctic fun factsPolish Polar Station HornsundTardigrades - ultimate survivors.

Lekcje po polsku:

Niedźwiedź polarny vs pingwinPolska Stacja Polarna Hornsund

Lekcje w ramach kursów tematycznych:

5. Wyprawa arktyczna 2018 – opowieść zwycięzców

Obie ekipy zwycięzców 2 edycji konkursu arktycznego – w sumie 11 osób – powróciły już do domów. To było niesamowite doświadczenie! Nasi dzielni podróżnicy z Grecji i Hiszpanii spędzili czas w stacji NIBIO bardzo pracowicie – zbierali i analizowali próbki, łowili ryby, nurkowali i zwiedzali teren.

Drużyny z Polski i Hiszpanii odwiedziły Polską Stację Polarną Hornsund – a tam spotkali naukowców, renifery i … niedźwiedzie polarne – na szczęście w bezpiecznej odległości.

Każdy z 15 dni był wypełniony po brzegi – wędrówkami wśród lodowców, wielokilometrowymi wyprawami, badaniami w terenie i laboratorium, wykładami. To niesamowite przeżycie wejść do środka jaskini lodowej czy też zobaczyć jeden z pierwszych zachodów Słońca po dniu polarnym.

Wy też możecie napisać swoją arktyczną historię – zachęcamy do udziału w 3 edycji konkursu!

final

Z pewnością dla Was, jak i dla nas było to rok szkolny wypełniony intensywną pracą, wyzwaniami, ale też – mamy nadzieję – kończymy go w poczuciu satysfakcji.

Dziękujemy za Waszą aktywność w projekcie. Udało nam się wspólnie zrobić bardzo dużo: lekcje, nowi aktywni uczestnicy, nowe narzędzia przydatne w pracy w szkole. Uruchomiliśmy aplikację mobilną w ramach Monitoringu Środowiska – uczniowie również w czassie wakacji mogą przesyłać pomiary z różnych miejsc i zdobywać punkty i nagrody!

Oto krótkie podsumowanie roku szkolnego 2017-2018:

activities summary polish

Nie zapominajcie o naszym PLAKATOWYM WYZWANIU: udostępniliśmy plakat gotowy do pobrania, wydrukowania i wywieszenia w klasie, na tablicy, na szkolnym korytarzu. UWAGA – jeśli przyślecie nam zdjęcie swoje/uczniów z widocznym plakatem (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.), opublikujemy ja na naszym profilu na Facebooku. Autorzy 3 zdjęć, które zdobędą największą liczbę polubień, otrzymają od nas plecaki z logo EDU-ARCTIC.

Najlepsze przed nami – bądźcie z nami już od września!

Życzymy Wszystkim WSPANIAŁYCH WAKACJI!

have a great summer

 1. Rekordowe zainteresowanie i niezwykłe pomysły
 2. Premiera aplikacji mobilnej
 3. Nowe lekcje
 4. Dziękujemy za Waszą aktywność – mamy coś dla Was!

1. Rekordowe zainteresowanie i niezwykłe pomysły

Znamy już 6 zwycięskich drużyn II edycji Konkursu Arktycznego. Co za emocje! Tym razem zgłosiło się aż 160 drużyn z 19 krajów. 12 najlepszych projektów zakwalifikowało się do finału, podczas którego zespoły z Grecji, Polski, Hiszpanii, Belgii i Wysp Owczych zmierzyły się z trudnym wyzwaniem – indywidualną prezentacją projektu i pytaniami międzynarodowego jury.

W wakacje zwycięzcy staną się arktycznymi podróżnikami – już w sierpniu spędzą 2 tygodnie na Svalbardzie lub w Svanhovd.

Oto oni – wśród nich również drużyna z POLSKI!

 • Kacper Markiewicz i Eliza Golańska z Oławy (Polska)
 • Judith Plaza Ortuño i Jordi Escofet Miró z Terrassy (Hiszpania)
 • Glyceria Mpouki i Stelios Anastassopoulos z Karditsy (Grecja)
 • Triantafyllia Vaiopoulou i Stelios Anastassopoulos z Karditsy (Grecja)
 • Pablo Gómez Toribio i Francisco José Gómez-Senent z Orihueli (Hiszpania)
 • Javier Sánchez-Bonilla Martínez i Jose Francisco Romero Garcia z Pozuelo De Alarcon (Hiszpania)

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ o zwycięskich projektach.

2. Premiera aplikacji mobilnej

Zakończyliśmy fazę testowania aplikacji mobilnej i już oficjalnie jest dostępna do pobrania w sklepie Google Play. Przypominamy – dzięki aplikacji w systemie monitoringu mogą uczestniczyć zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Wszystkich zachęcamy do przesyłania zdjęć, a uczniów szczególnie do gromadzenia EDU-COINS i wymieniania ich na polarne nagrody.

google play

3. Nowe lekcje

Lekcje po angielsku:

Lekcje po polsku: 

4. Dziękujemy za Waszą aktywność – mamy coś dla Was!

Zbliża się koniec drugiego roku szkolnego projektu EDU-ARCTIC. Wielu z Was jest z nami od początku, inni dołączyli niedawno. Wszystkim chcemy podziękować za aktywność. Przygotowaliśmy specjalny PLAKAT w formacie A3, gotowy do pobrania, wydrukowania i wywieszenia w klasie, na tablicy, na szkolnym korytarzu. UWAGA – jeśli przyślecie nam zdjęcie swoje/uczniów z widocznym plakatem (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.), opublikujemy ja na naszym profilu na Facebooku. Autorzy 3 zdjęć, które zdobędą największą liczbę polubień, otrzymają od nas plecaki z logo EDU-ARCTIC.

Przysyłając nam zdjęcie wyrażają Państwo zgodę na publikację wizerunku sfotografowanych osób na naszej stronie i w mediach społecznościowych EDU-ARCTIC.

poster

Z wielu powodów. Urozmaicają proces nauczania, dostarczają nowych bodźców i zabawy, angażują uczniów i pozwalają spojrzeć na przyswajaną wiedzę z nowej perspektywy. Jednak „gamifikacja” lekcji nie zawsze jest łatwa i zajmuje sporo czasu.

Dlatego – specjalnie dla Was – uruchomiliśmy właśnie nową kategorię Polarpedii – Gry i Quizy (Games and Quizzes). Można tu znaleźć mnóstwo różnorodnych aktywności – gry online (np. krzyżówki, wykreślanki, puzzle), quizy (takie jak kahoot), karty pracy do lekcji, doświadczenia, gry drużynowe, a nawet aplikacje na urządzenia mobilne.

Większość materiałów jest w języku angielskim, część przygotowaliśmy po polsku, rosyjsku, włosku. Na bieżąco będziemy dodawać nowe materiały.

Pozostaje tylko zaangażować uczniów – grać, ściągać, instalować, drukować.

Czekamy również na Wasze propozycje materiałów edukacyjnych o tematyce polarnej/STEM, można je przysyłać na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., zamieścimy je i wskażemy Was jako autorów!

jigsaw

 1. Nowe lekcje, nowe tematy, nowe pomysły
 2. Podziel się swoją historią!
 3. Zapraszamy na warsztat EDU-ARCTIC podczas Warsztatów Scientix w ramach STEM Discovery Week
 4. Wesołych Świąt!

1. Nowe lekcje, nowe tematy, nowe pomysły

Zapraszamy na wiosenne lekcje:

Po angielsku:

Po polsku: Wulkany i ludzie (Nowość! 9.04)

Zapraszamy również na serię webinariów ERIS. Wszystkie dostępne lekcje można sprawdzić w naszym kalendarzu.

2. Podziel się swoją historią!

Wykorzystujesz Monitoring środowiskowy na zajęciach? Twoi uczniowie uczestniczą w webinariach? Jesteś mistrzem KAHOOTa? Tworzysz materiały na podstawie Polarpedii? Podziel się swoją historią! Czekamy na relacje, zdjęcia z klasami, opinie i sugestie – najciekawsze z nich będziemy publikować na naszej stronie internetowej w specjalnym boksie “Feature of the week”. Materiały w jęz. angielskim oraz zdjęcia wyślij na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

3. Zapraszamy na warsztat EDU-ARCTIC podczas Warsztatów Scientix w ramach STEM Discovery Week

Nasz projekt wspiera kampanię STEM DISCOVERY WEEK. To organizowana w dniach 23-29 kwietnia międzynarodowa inicjatywa, skupiająca projekty, organizacje, szkoły z Europy i nie tylko. Sprawdź, co odbywa się w ramach tego święta nauk matematyczno-przyrodniczych. W tym roku pod hasłem – POWIEDZ “TAK” STEM.

W ramach tej kampanii Instytut Geofizyki PAN organizuje Warsztaty Scientix w dniu 25 kwietnia w Warszawie. W programie warsztatów przewidzieliśmy 9 różnych warsztatów do wyboru, w tym jeden o wykorzystaniu programu EDU-ARCTIC w praktyce szkolnej. Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Zapisy dostępne przez formularz online.

STEM Discovery Week 2018

4. Wesołych Świąt!

Wiosna kazała na siebie czekać, ale wreszcie widzimy jej oznaki! A to świetna okazja, żeby przyłączyć się do naszej sieci monitoring środowiskowego. Tym bardziej, że teraz nie tylko nauczyciele, ale i uczniowie mogą przesyłać swoje obserwacje, a nawet wygrywać nagrody dzięki APLIKACJI MOBILNEJ.

A z okazji zbliżającej się Wielkanocy życzymy, aby ten czas przyniósł nową nadzieję, radość i energię!

happy easter

 1. Zupełnie nowa aplikacja mobilna!!!
 2. Absolutny rekord zgłoszeń i wyniki pierwszego etapu Konkursu Arktycznego
 3. Zapraszamy na lekcje on-line
 4. Polarpedia wciąż się rozwija

1. Zupełnie nowa aplikacja mobilna!!!

W trakcie jesiennych warsztatów nauczyciele byli zgodni – uczniowie powinni być zaangażowani w projekt bardziej bezpośrednio. I tak oto powstała aplikacja na urządzenia mobilne, powiązania z Monitoringiem środowiska, którą z radością oddajemy w Wasze ręce. Mogą z niej korzystać zarówno nauczyciele zarejestrowani w projekcie, jak i inni użytkownicy. Aplikacja pozwala na dodawanie zdjęć do pomiarów, przesyłanych bezpośrednio z telefonu czy tabletu. Zachęcamy szczególnie uczniów, aby dodawali swoje pomiary – z różnych lokalizacji – z domu, wycieczek, zimowych czy wakacyjnych wyjazdów. Uczniowie będą otrzymywać punkty (EDU-COINS), które będzie można wymienić na cenne nagrody – plecaki, albumy, puzzle, magnesy czy tapety. Zachęcamy do instalowania aplikacji (w wersji na Android lub IOS) – do końca lutego trwa faza testowania. Czekamy na Wasze komentarze na EDU-FORUM i e-mail!

2. Pierwszy etap Konkursu Arktycznego rozstrzygnięty

W piątek 2 lutego konsorcjum EDU-ARCTIC zamknęło pierwszy etap konkursu arktycznego. Ogółem do konkursu zgłosiło się 160 zespołów z wielu krajów w Europie i na całym świecie. Międzynarodowe jury oceniło je wszystkie, aby wyłonić 50 projektów, które wezmą udział w 2. etapie konkursu. Wybrane projekty zostały przygotowane w 13 krajach (Belgia, Wyspy Owcze, Niemcy, Grecja, Włochy, Macedonia, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania). W drugim etapie pełne projekty będą oceniane pod względem oryginalności koncepcji, jasnego opisu i wykonalności. 12 najlepszych zespołów zostanie zaproszonych na rozmowy online.
Aby uzyskać więcej wskazówek dotyczących przygotowania pełnego projektu, przeczytajcie wpis na naszej stronie internetowej.

3. Zapraszamy na lekcje on-line

Lekcje po polsku: Turyści w stacji polarnej (8.02), Nurkowanie swobodne: hobby, sport, nauka (14.02), Psychologia polarna (22.02), Polacy na biegunach (22.02).

Lekcje po angielsku:

Tsunami risk in the North Atlantic Ocean (7.02.), Birth and death of an ocean (7.02), 130.000 years of climate change in Borðoyavík, Faroe Islands (9.02), Adaptations of Arctic mammals to a life on the edge (9.02), Sixth Mass Extinction (13.02), The Secret Life of Arctic Plankton (21.02), Ocean Currents - the dance of water (7.03), When living is toxic: bioaccumulation and biomagnification (15.03), The Great Migrations (16.03).

Na specjalne Państwa życzenie powtarzamy również lekcję poświęconą zorzy polarnej – po polsku (28.02) i po angielsku (26.02).

UWAGA: aktualnie możecie Państwo być zapisani jednocześnie na 5 lekcji (nie, jak dotychczas, na 3). Mamy nadzieję, że będzie to wygodniejsze i pozwoli łatwiej zaplanować udział w lekcjach.

4. Polarpedia wciąż się rozwija

Na Polarpedii jest już 285 haseł związanych z regionami polarnymi i naukami matematyczno – przyrodniczymi. Między innym dzięki zaangażowaniu nauczycieli Polarpedia jest już dostępna aż w 15 językach! Dowiedz się, co to jest smoltyfikacja, jaką rolę pełnią kryptochromy i jak wygląda przesuwcza granica płyt tektonicznych.