This website uses cookies, which are small text files that are used to make websites work more effectively. In order to continue using this website, you will need to accept the use of cookies.

Z pewnością dla Was, jak i dla nas było to rok szkolny wypełniony intensywną pracą, wyzwaniami, ale też – mamy nadzieję – kończymy go w poczuciu satysfakcji.

Dziękujemy za Waszą aktywność w projekcie. Udało nam się wspólnie zrobić bardzo dużo: lekcje, nowi aktywni uczestnicy, nowe narzędzia przydatne w pracy w szkole. Uruchomiliśmy aplikację mobilną w ramach Monitoringu Środowiska – uczniowie również w czassie wakacji mogą przesyłać pomiary z różnych miejsc i zdobywać punkty i nagrody!

Oto krótkie podsumowanie roku szkolnego 2017-2018:

activities summary polish

Nie zapominajcie o naszym PLAKATOWYM WYZWANIU: udostępniliśmy plakat gotowy do pobrania, wydrukowania i wywieszenia w klasie, na tablicy, na szkolnym korytarzu. UWAGA – jeśli przyślecie nam zdjęcie swoje/uczniów z widocznym plakatem (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.), opublikujemy ja na naszym profilu na Facebooku. Autorzy 3 zdjęć, które zdobędą największą liczbę polubień, otrzymają od nas plecaki z logo EDU-ARCTIC.

Najlepsze przed nami – bądźcie z nami już od września!

Życzymy Wszystkim WSPANIAŁYCH WAKACJI!

have a great summer

Z wielu powodów. Urozmaicają proces nauczania, dostarczają nowych bodźców i zabawy, angażują uczniów i pozwalają spojrzeć na przyswajaną wiedzę z nowej perspektywy. Jednak „gamifikacja” lekcji nie zawsze jest łatwa i zajmuje sporo czasu.

Dlatego – specjalnie dla Was – uruchomiliśmy właśnie nową kategorię Polarpedii – Gry i Quizy (Games and Quizzes). Można tu znaleźć mnóstwo różnorodnych aktywności – gry online (np. krzyżówki, wykreślanki, puzzle), quizy (takie jak kahoot), karty pracy do lekcji, doświadczenia, gry drużynowe, a nawet aplikacje na urządzenia mobilne.

Większość materiałów jest w języku angielskim, część przygotowaliśmy po polsku, rosyjsku, włosku. Na bieżąco będziemy dodawać nowe materiały.

Pozostaje tylko zaangażować uczniów – grać, ściągać, instalować, drukować.

Czekamy również na Wasze propozycje materiałów edukacyjnych o tematyce polarnej/STEM, można je przysyłać na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., zamieścimy je i wskażemy Was jako autorów!

jigsaw

 1. Nowe lekcje, nowe tematy, nowe pomysły
 2. Podziel się swoją historią!
 3. Zapraszamy na warsztat EDU-ARCTIC podczas Warsztatów Scientix w ramach STEM Discovery Week
 4. Wesołych Świąt!

1. Nowe lekcje, nowe tematy, nowe pomysły

Zapraszamy na wiosenne lekcje:

Po angielsku:

Po polsku: Wulkany i ludzie (Nowość! 9.04)

Zapraszamy również na serię webinariów ERIS. Wszystkie dostępne lekcje można sprawdzić w naszym kalendarzu.

2. Podziel się swoją historią!

Wykorzystujesz Monitoring środowiskowy na zajęciach? Twoi uczniowie uczestniczą w webinariach? Jesteś mistrzem KAHOOTa? Tworzysz materiały na podstawie Polarpedii? Podziel się swoją historią! Czekamy na relacje, zdjęcia z klasami, opinie i sugestie – najciekawsze z nich będziemy publikować na naszej stronie internetowej w specjalnym boksie “Feature of the week”. Materiały w jęz. angielskim oraz zdjęcia wyślij na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

3. Zapraszamy na warsztat EDU-ARCTIC podczas Warsztatów Scientix w ramach STEM Discovery Week

Nasz projekt wspiera kampanię STEM DISCOVERY WEEK. To organizowana w dniach 23-29 kwietnia międzynarodowa inicjatywa, skupiająca projekty, organizacje, szkoły z Europy i nie tylko. Sprawdź, co odbywa się w ramach tego święta nauk matematyczno-przyrodniczych. W tym roku pod hasłem – POWIEDZ “TAK” STEM.

W ramach tej kampanii Instytut Geofizyki PAN organizuje Warsztaty Scientix w dniu 25 kwietnia w Warszawie. W programie warsztatów przewidzieliśmy 9 różnych warsztatów do wyboru, w tym jeden o wykorzystaniu programu EDU-ARCTIC w praktyce szkolnej. Wszystkie zajęcia są bezpłatne. Zapisy dostępne przez formularz online.

STEM Discovery Week 2018

4. Wesołych Świąt!

Wiosna kazała na siebie czekać, ale wreszcie widzimy jej oznaki! A to świetna okazja, żeby przyłączyć się do naszej sieci monitoring środowiskowego. Tym bardziej, że teraz nie tylko nauczyciele, ale i uczniowie mogą przesyłać swoje obserwacje, a nawet wygrywać nagrody dzięki APLIKACJI MOBILNEJ.

A z okazji zbliżającej się Wielkanocy życzymy, aby ten czas przyniósł nową nadzieję, radość i energię!

happy easter

 1. Zupełnie nowa aplikacja mobilna!!!
 2. Absolutny rekord zgłoszeń i wyniki pierwszego etapu Konkursu Arktycznego
 3. Zapraszamy na lekcje on-line
 4. Polarpedia wciąż się rozwija

1. Zupełnie nowa aplikacja mobilna!!!

W trakcie jesiennych warsztatów nauczyciele byli zgodni – uczniowie powinni być zaangażowani w projekt bardziej bezpośrednio. I tak oto powstała aplikacja na urządzenia mobilne, powiązania z Monitoringiem środowiska, którą z radością oddajemy w Wasze ręce. Mogą z niej korzystać zarówno nauczyciele zarejestrowani w projekcie, jak i inni użytkownicy. Aplikacja pozwala na dodawanie zdjęć do pomiarów, przesyłanych bezpośrednio z telefonu czy tabletu. Zachęcamy szczególnie uczniów, aby dodawali swoje pomiary – z różnych lokalizacji – z domu, wycieczek, zimowych czy wakacyjnych wyjazdów. Uczniowie będą otrzymywać punkty (EDU-COINS), które będzie można wymienić na cenne nagrody – plecaki, albumy, puzzle, magnesy czy tapety. Zachęcamy do instalowania aplikacji (w wersji na Android lub IOS) – do końca lutego trwa faza testowania. Czekamy na Wasze komentarze na EDU-FORUM i e-mail!

2. Pierwszy etap Konkursu Arktycznego rozstrzygnięty

W piątek 2 lutego konsorcjum EDU-ARCTIC zamknęło pierwszy etap konkursu arktycznego. Ogółem do konkursu zgłosiło się 160 zespołów z wielu krajów w Europie i na całym świecie. Międzynarodowe jury oceniło je wszystkie, aby wyłonić 50 projektów, które wezmą udział w 2. etapie konkursu. Wybrane projekty zostały przygotowane w 13 krajach (Belgia, Wyspy Owcze, Niemcy, Grecja, Włochy, Macedonia, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, Hiszpania, Szwecja, Wielka Brytania). W drugim etapie pełne projekty będą oceniane pod względem oryginalności koncepcji, jasnego opisu i wykonalności. 12 najlepszych zespołów zostanie zaproszonych na rozmowy online.
Aby uzyskać więcej wskazówek dotyczących przygotowania pełnego projektu, przeczytajcie wpis na naszej stronie internetowej.

3. Zapraszamy na lekcje on-line

Lekcje po polsku: Turyści w stacji polarnej (8.02), Nurkowanie swobodne: hobby, sport, nauka (14.02), Psychologia polarna (22.02), Polacy na biegunach (22.02).

Lekcje po angielsku:

Tsunami risk in the North Atlantic Ocean (7.02.), Birth and death of an ocean (7.02), 130.000 years of climate change in Borðoyavík, Faroe Islands (9.02), Adaptations of Arctic mammals to a life on the edge (9.02), Sixth Mass Extinction (13.02), The Secret Life of Arctic Plankton (21.02), Ocean Currents - the dance of water (7.03), When living is toxic: bioaccumulation and biomagnification (15.03), The Great Migrations (16.03).

Na specjalne Państwa życzenie powtarzamy również lekcję poświęconą zorzy polarnej – po polsku (28.02) i po angielsku (26.02).

UWAGA: aktualnie możecie Państwo być zapisani jednocześnie na 5 lekcji (nie, jak dotychczas, na 3). Mamy nadzieję, że będzie to wygodniejsze i pozwoli łatwiej zaplanować udział w lekcjach.

4. Polarpedia wciąż się rozwija

Na Polarpedii jest już 285 haseł związanych z regionami polarnymi i naukami matematyczno – przyrodniczymi. Między innym dzięki zaangażowaniu nauczycieli Polarpedia jest już dostępna aż w 15 językach! Dowiedz się, co to jest smoltyfikacja, jaką rolę pełnią kryptochromy i jak wygląda przesuwcza granica płyt tektonicznych.

 1. 3…2…1… Konkurs Arktyczny – zbliża się termin nadsyłania streszczeń!
 2. EDU-GAME: nowe rankingi
 3. Zapraszamy na lekcje on-line
 4. Projekt EDU-ARCTIC wyróżniony – jedziemy do Brukseli

 

1. 3…2…1… Konkurs Arktyczny – zbliża się termin nadsyłania streszczeń!

arctic competition 2018 

To już ostatni moment, żeby wziąć udział w konkursie i zawalczyć o ekspedycję na północ w te wakacje! Streszczenia projektów można nadsyłać do 19 stycznia, 13:00 czasu polskiego. Zgłoszenie projektu to 50 punktów w EDU-GAME (niezależnie od liczby zgłoszonych projektów). To świetna okazja, żeby zainteresować uczniów naukami matematyczno-przyrodniczymi i namówić do zostania naukowcami. Zachęcamy do zapoznania się z zasadami 2 edycji Konkursu Arktycznego.

Pamiętajcie, w pierwszym etapie konkursu, należy zgłosić wyłącznie streszczenie. Jeśli zastanawiacie się, jak właściwie opisać Wasz pomysł, zapraszamy do przeczytania wskazówek.

Poszukujecie inspiracji? Przeczytajcie, jakie projekty zwyciężyły w 1 edycji konkursu. Poznajcie projekty Jana, Aleksandry, Łukasza, Angeliki, Julii i Vassiliki. Na 6 zwycięskich drużyn aż 4 pochodziły z Polski!

Zastanawiacie się, co tak naprawdę dzieje się na polarnych stajach badawczych w Arktyce? Chcielibyście zajrzeć do ich wnętrza i przekonać się, jakie prowadzi się tam badania? Zapraszamy na lekcje prosto ze stacji badawczych – na Spitsbergenie (lekcja po polsku) i w Svanhovd (lekcja po angielsku)

Jak to jest wygrać i pojechać na arktyczną wyprawę? Obejrzyjcie relację z Wysp Owczych przygotowaną przez zwycięzców 1 edycji i przekonajcie się sami!

Powodzenia!

 

2. EDU-GAME: nowe rankingi

Nowy rok – nowe rankingi EDU-GAME (leaderboards). Od tej chwili mamy ranking dla całego projektu, podsumowanie roku 2017 i ranking w 2018 roku. Dzięki temu również nowi nauczyciele w projekcie mają szansę powalczyć o wysokie miejsce w rankingu dla siebie, szkoły czy miasta.

Podsumujmy 2017 rok: okazuje się, że aż 3 spośród 5 najaktywniejszych nauczycieli to Polacy. Gratulujemy Beacie z Słupska, Aleksandrze z Pobiedzisk i Emilii z Poznania! Polska jest pierwsza w rankingu aktywnych w projekcie aż 48 krajów.

Jak zdobyć punkty? Wystarczy brać udział w lekcjach, regularnie raportować dane monitoringowe, czy tez promować EDU-ARCTIC na konferencjach czy warsztatach.

 

3. Zapraszamy na lekcje on-line

Lekcje po polsku: Polska stacja polarna od środka, Glacjospeleologia – hobby sport czy nauka, Dryfujące stacje biegunowe, Nurkowanie swobodne: hobby, sport, nauka

Lekcje po angielsku:

Lidar, Imperial Transantarctic Expedition, Inside Polish Polar Station, Research Station Svanhovd, Iceland – the land of air and water, The Great Migrations, Weirdest Arctic animals, Pleistocene Megafauna, Tsunami risk in the North Atlantic Ocean, Birth and death of an ocean, 130 000 years of climate change, Saami people.

Szczególnie polecamy niepowtarzalną lekcję, którą poprowadzi gościnnie naukowiec z UMCS w Lublinie:

Why is the Arctic a laboratory of contemporary international relations

Lekcja po rosyjsku: Belgian Antarctic Expedition (Бельгийская антарктическая экспедиция)

 

4. Projekt EDU-ARCTIC wyróżniony – jedziemy do Brukseli

Rok 2018 rozpoczyna się szczególnym wydarzeniem; projekt EDU-ARCTIC został zaproszony na spotkanie brokerskie, i jako jeden z 2 projektów ma zostać zaprezentowany jako dobra praktyka SWAfS (Nauka ze społeczeństwem i dla społeczeństwa). To wieki zaszczyt i przyjemność. Trzymajcie kciuki 29 stycznia!

thank you