This website uses cookies, which are small text files that are used to make websites work more effectively. In order to continue using this website, you will need to accept the use of cookies.

 1. Zostań arktycznym podróżnikiem - skorzystaj z naszej nowej aplikacji mobilnej
 2. EDU-ARCTIC - najlepsi z najlepszych: poznaj najbardziej aktywnych nauczycieli, szkoły i kraje.
 3. Ostatnia szansa na lekcję online!
 4. Konferencja finałowa w Paryżu: ważne wystąpienia I mnóstwo wzruszeń!

1. Zostań arktycznym podróżnikiem - skorzystaj z naszej nowej aplikacji mobilnej

Arctic Explorer Game

Ile wysp tworzy Svalbard? Od kiedy działa Polska Stacja Polarna Hornsund? Co przechowywane jest w Globalnym Banku na Svalbardzie? Zagraj, dowiedz się, wymyśl własne pytanie, zostań Arktycznym Eksploratorem!

Historia powstania aplikacji The Arctic Explorer (dostępna nieodpłatnie, obecnie na Android), jest szczególna. Jak zapewne pamiętacie, autorką pomysłu jest 13-letnia Yngva z Wysp Owczych: zgłosiła w konkursie pomysł stworzenia wirtualnej podróży przez Arktykę, która dzięki formie quizu pozwala poszerzyć wiedzę o tym regionie. Wirtualna podróż przez Arktykę rozpoczyna się na Svalbardzie. Do wyboru mamy pytania z dziedziny biologii, geografii, geologii i ogólnie nauk przyrodniczych, na 3 poziomach trudności. Odpowiadając poprawnie na pytania gromadzimy „monety”, które pozwalają na „podróż” po innych częściach Arktyki – Islandii, Grenlandii, Wyspach Owczych, Skandynawii czy północnoamerykańskich obszarach polarnych. Odpowiedziom towarzyszą wyjaśnienia, zdjęcia, odnośniki do dodatkowych materiałów – np. do POLARPEDII, czyli wielojęzycznej encyklopedii terminów związanych z badaniami polarnymi.

Ale najważniejszy element to możliwość współtworzenia aplikacji przez jej użytkowników– czyli dodawania własnych pytań i odpowiedzi, również nagradzanych wirtualnymi „monetami”.

Czytaj więcej

2. EDU-ARCTIC - najlepsi z najlepszych: poznaj najbardziej aktywnych nauczycieli, szkoły i kraje.

Wystarczy rzut oka na ranking EDU-GAME i staje się jasne, jak bardzo byliście aktywni I zaangażowani, a rywalizacja o miejsce na podium zażarta. Bardzo Wam za to dziękujemy.

Społeczność EDU-ARCTIC to 1200 nauczycieli z 60 krajów; 5 z nich zasługuje na szczególne wyróżnienie – a Polska jest na wysokim drugim miejscu!

 • ALBANIA
 • POLSKA
 • RUMUNIA
 • GRECJA
 • BUŁGARIA

Ogromne brawa dla 5 najbardziej aktywnych szkół – szczególnie dla polskiej placówki:

 • Institucionet arsimore jopublike "Flatrat e dijes" (Albania)
 • Shaban Demiraj (Albania)
 • Zespół Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Pobiedziskach Letnisku (Polska)
 • Ismail Qemali (Albania)
 • 4o GEL Karditsa - 4th Upper high school of Karditsa (Grecja)

I wreszcie 5 niestrudzonych nauczycieli, którzy zasługują na szczególne podziękowania:

 • Ehsen Kraja - Shkoder, Albania
 • Stelios Anastassopoulos - Karditsa, Greece
 • Alketa Bajrami from Vlo, Albania
 • Valbona Shkembi - Kuçove, Albania
 • Constantin Gheorghiță - Iași, Romania

Mamy nadzieję, że udział w projekcie przyniósł Wam radość, satysfakcję i inspirację!

Zgodnie z obietnicą, 3 najbardziej aktywnych nauczycieli zostanie nagrodzonych specjalnie dedykowanym webinarium. 50 najbardziej aktywnych nauczycieli I 10 najbardziej aktywnych szkół otrzyma specjalne certyfikaty dla innowacyjnych edukatorów i placówek.

3. Ostatnia szansa na lekcję online!

Po raz ostatni zapraszamy na lekcje online, będziemy z Wami do końca roku szkolnego.

Lekcje po angielsku (godziny czasu polskiego)

Lekcje po polsku (godziny czasu polskiego)

4. Konferencja finałowa w Paryżu: ważne wystąpienia I mnóstwo wzruszeń!

Tysiące zaangażowanych nauczycieli i uczniów, setki lekcji online, zasoby edukacyjne, polarne ekspedycje: W Paryżu 23 i 24 maja, przy udziale znakomitych gości podsumowaliśmy projekt EDU-ARCTIC. W zabytkowych wnętrzach Stacji Polskiej Akademii Nauk w Paryżu zawitali ambasadorzy, politycy, naukowcy – w tym laureat Pokojowej Nagrody Nobla, prof. Terry Callaghan, decydenci z państw arktycznych oraz krajów, które są w tym regionie aktywne i świadome wyzwań, jakie dla reszty globu przynoszą zmiany w regionach polarnych. Byli z nami edukatorzy z Francji, Polski, Grecji, Bułgarii, Albanii, a nawet Indii! Projekt, w tym aspekt współpracy między IGF PAN a Uniwersytetem St. Quentin-en-Yvelines w kontekście Polsko-Francuskiego Rok Współpracy Naukowej doceniła Madame Segolene Royal, francuska Minister ds. Polarnych.

Najważniejsza była dla nas możliwość spotkania wspaniałych nauczycieli i uczniów, takich jak WY i Wasi podopieczni, dzięki którym projekt EDU-ARCTIC był możliwy. Dziękujemy!

Więcej o konferencji

final conference pictures

 1. Mamy zwycięzców – 4 drużyny wybiorą się tego lata w arktyczną podróż!
 2. Ostatni moment na zapisy na Konferencję Finałową
 3. Majowa energia w nowych lekcjach online
 4. Czas na wielką finałową niespodziankę, którą zawdzięczamy właśnie WAM!

1. Mamy zwycięzców – 4 drużyny wybiorą się tego lata w arktyczną podróż!

Ostatnia już, trzecia edycja Konkursu Arktycznego była wyjątkowa. Po raz pierwszy w drużynie mogło być 2 uczniów, ale przede wszystkim konkurencja w ostatnim etapie była szczególnie duża – tylko 4 drużyny spośród 14 finalistów mogły znaleźć się wśród zwycięzców. Zarówno poziom projektów, jak i przygotowanie uczestników zachwyciły międzynarodowe jury. Niełatwo było wskazać tych, którzy wyjadą na Wyspy Owcze i do Svanhovd w północnej Norwegii.

Z dumą i radością ogłaszamy najlepszych z najlepszych, którzy wyprzedzili setkę uczniów z 17 krajów:

 • Thomas Wielfaert wraz z Ines Tavernier z Belgii
 • Annelia Vakrinou wraz z Eirini Siotou z Grecji
 • Katarina Ahlin Rezar wraz z Adelą Zigert ze Słowenii
 • Judith Zaragoza López i Tarik El Aichouni Jouied wraz z Jordi Escofet Miro z Hiszpanii

Brawa za kreatywność, zaangażowanie i profesjonalizm! Od modelu symulującego Dzień i Noc Polarną, przez analizę zawartości metali ciężkich w sierści niedźwiedzia polarnego, badanie wpływu promieniowania UV na rośliny, aż po nanoplastik w lodzie morskim – uczestnicy zaprezentowali świetne pomysły, świeże podejście i dużą wiedzę.

Gratulacje dla uczniów i nauczycieli – ich mentorów!

WIĘCEJ

2. Ostatni moment na zapisy na Konferencję Finałową

2 dni spotkań z ekspertami, wykładów, warsztatów, relacji nauczycieli z różnych krajów, dobrych praktyk, wizyta w obserwatorium atmosferycznym w Guyancourt: nie ma szans na nudę w trakcie finałowej konferencji EDU-ARCTIC (23-24 maja). To ostatni moment na rejestrację: https://edu-arctic.eu/conference

Nie masz możliwości zjawić się na konferencji osobiście? Nadal możesz podzielić się swoim doświadczeniem w EDU-ARCTIC. Do 17 maja przyjmujemy postery (A1) – wystarczy wysłać plik mailem; poster zostanie wydrukowany i zaprezentowany na sesji w Paryżu.

3. Majowa energia w nowych lekcjach online

Koniec semestru, egzaminy, oceny … warto choć na chwilę przenieść się w świat badań polarnych!

Zapraszamy na lekcje (godziny rozpoczęcia podano poniżej wg czasu polskiego):

LEKCJE PO ANGIELSKU:

LEKCJE PO POLSKU

PRZYPOMINAMY: Nie udało się uczestniczyć w ciekawej lekcji z uwagi na plan zajęć w szkole? Nic straconego! Poproś o „lekcję na zamówienie” (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.), wskaż temat, i ustalimy dogodny termin.

4. Czas na wielką finałową niespodziankę, którą zawdzięczamy właśnie WAM!

Czy pamiętacie finalistów 2 edycji Konkursu Arktycznego? 13-letnia Yngva z Wysp Owczych znalazła się wraz ze swoim nauczycielem, Niklasem, w najlepszej dwunastce, dzięki pomysłowi stworzenia aplikacji mobilnej, pomagającej rozpowszechniać wiedzę o Arktyce. Yngva nas zainspirowała, zapragnęliśmy zrealizować ten pomysł – i tak postanowiliśmy przygotować aplikację mobilną w formie quizu. Oficjalna premiera aplikacji planowana jest na finałową konferencję w Paryżu. Mnóstwo nietuzinkowych pytań, wyzwanie i zabawa – już wkrótce dostępne za darmo! A tytuł aplikacji to … na razie tajemnica możecie go też odcyfrować poniżej. 5 pierwszych prawidłowych odpowiedzi nagrodzimy – przysyłajcie je na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 1. Konferencja końcowa – spotkajmy się w Paryżu
 2. EDU-ARCTIC na prestiżowych wydarzeniach - zapraszamy szczególnie polskich nauczycieli
 3. To już jutro! Kto zdobędzie szansę na wyjazd do Arktyki?
 4. Owce, modele matematyczne, skały, lód i ogień: gotowi na nowe lekcje?
 5. Akcja ewaluacja: czekamy na Wasze ankiety

1. Konferencja końcowa – spotkajmy się w Paryżu

Już w maju (23-24.05) spotkajmy się na konferencji podsumowującej projekt EDU-ARCTIC. Pierwszy dzień spędzimy w ośrodku PAN w Paryżu, natomiast drugiego dnia dodatkowo zwiedzimy obserwatorium Saint-Quentin-en-Yvelines w Guyancourt pod Paryżem. Wśród wykładowców między innymi Terry V. Callaghan, wybitny naukowiec z Uniwersytetu w Sheffield, jeden z laureatów Pokojowej Nagrody Nobla 2007 przyznanej IPCC i Al’owi Gore. Zachęcamy do zapoznania się z PROGRAMEM KONFERENCJI i do REJESTRACJI (osobno na 1 i 2 dzień). Bardzo chętnie zaprezentujemy Państwa doświadczenia z projektem EDU-ARCTIC w ramach sesji posterowej. Do zobaczenia w Paryżu!

final conference

2. EDU-ARCTIC na prestiżowych wydarzeniach - zapraszamy szczególnie polskich nauczycieli

13. konferencja INTED w Walencji to jedno z największych międzynarodowych wydarzeń edukacyjnych w Europie (11-13 marca), gromadzi 700 delegatów z 80 krajów. W tym roku prezentacji EDU-ARCTIC towarzyszył jako współautor jeden ze zwycięzców Konkursu Arktycznego, nauczyciel z Hiszpanii – Francisco Jose Gomez Senent.

Będziemy też na warsztatach PEI (Polar Educators International, 8-11 kwietnia) w Cambridge, organizowanych przy wsparciu the International Arctic Science Committee.

Nie zabraknie również aktywności w Polsce: Jak co roku pod koniec kwietnia w całej Europie odbędą się różnego typu wydarzenia edukacyjne w ramach kampanii STEM Discovery Week, w tym roku pod hasłem „Najlepsze praktyki wykorzystania innowacyjnych materiałów STEM”. Instytut Geofizyki PAN (Krajowy Punkt Kontaktowy Scientix) włącza się w tę inicjatywę poprzez organizację dwóch krajowych warsztatów Scientix dla nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, podczas których będzie można wybrać się w wirtualną podróż do Arktyki, w pogoń za trzęsieniami ziemi, zgłębić wiedzę o bio-gospodarce, dowiedzieć się, jak wykorzystywać TIK w myśleniu wizualnym i tropieniu antropopresji. Zaproponujemy także poznanie tajników lodowców, promieniowania ultrafioletowego i pomiary z płytką  BBC micro:bit. Na warsztaty w Warszawie zapraszamy 24 kwietnia 2019 r. od 15.00.  Po raz pierwszy będziemy w Poznaniu, gdzie zapraszamy w piątek 26 kwietnia od godziny 13.00. Zapraszamy do zapisów!

3. To już jutro! Kto zdobędzie szansę na wyjazd do Arktyki?

To już ostatnia szansa – jutro mija termin składania pełnych projektów w II etapie Konkursu Arktycznego. Do 12:00 w południe czasu polskiego 14 marca czekamy na prace 50 drużyn z całej Europy.

clocks

4. Owce, modele matematyczne, skały, lód i ogień: gotowi na nowe lekcje?

Zapraszamy na szczególne webinarium: Dr Isabel C Barrio z The Agricultural University of Iceland poprowadzi spotkanie: Sheep in the Land of Fire and Ice Q&A (15 marca, 10:00 czasu polskiego). Zachęcamy też do wzięcia udziału w kursie online (MOOC) Sheep in the Land of Fire and Ice, który przybliża ekonomiczne, kulturowe i środowiskowe aspekty wypasu owiec na Islandii.

Jak zwykle, zapraszamy również na nasze lekcje!

LEKCJE PO ANGIELSKU: (poniżej podano godziny czasu polskiego – uwaga: 31 marca zmiana czasu na letni! – UTC+2h)

LEKCJE PO POLSKU: (poniżej podano godziny czasu polskiego - uwaga: 31 marca zmiana czasu na letni! – UTC+2h)

PRZYPOMINAMY: Nie udało się uczestniczyć w ciekawej lekcji z uwagi na plan zajęć w szkole? Nic straconego! Poproś o „lekcję na zamówienie” (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.), wskaż temat, i ustalimy dogodny termin.

5. Akcja ewaluacja: czekamy na Wasze ankiety

Na Państwa profilu na portalu pojawiła się nowa ankieta - After skills assessment! Dzięki Państwa odpowiedziom dowiemy się, jakie cele udało nam się osiągnąć dzięki realizacji projektu EDU-ARCTIC. Dziękujemy za jej wypełnienie!

star rating

 1. Konkurs arktyczny – czekamy na wynik 1 etapu!
 2. Wypełnij ankietę, podziel się doświadczeniami i wygraj plecak!
 3. Nowe lekcje i zupełnie nowa możliwość – „lekcje na zamówienie”

1. Konkurs arktyczny – mamy wynik 1 etapu!

Ponad 100 uczniów z 17 krajów podjęło wyzwanie i przygotowało streszczenia swoich innowacyjnych/badawczych projektów. Mamy już wyniki I etapu – 50 drużyn ma szansę już tego lata wybrać się w podróż życia do Arktyki! Dziękujemy za zaangażowanie i trzymamy kciuki!

Wszyscy uczestnicy I etapu otrzymują informację o wyniku oceny – zachęcamy do zajrzenia na profil na portalu.

Przypominamy, że termin złożenia pełnych projektów to 14 marca, 12:00 (w południe) czasu polskiego.

2. Wypełnij ankietę, podziel się doświadczeniami i wygraj plecak!

Jak projekt EDU-ARCTIC wpłynął na uczniów? W swoim profilu na portalu znajdziecie Państwo gotową do wypełnienia ankietę („main survey”). Pytania dotyczą projektu EDU-ARCTIC i jego modułów, zarówno od strony technicznej, jak i merytorycznej. Czekamy na Wasze odpowiedzi do 21 lutego. Wśród respondentów rozlosujemy nasz unikalny plecak EDU-ARCTIC.

3. Nowe lekcje i zupełnie nowa możliwość – „lekcje na zamówienie”

Nie udało się uczestniczyć w ciekawej lekcji z uwagi na plan zajęć w szkole? Nic straconego! Poproś o „lekcję na zamówienie” (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.), wskaż temat, i ustalimy dogodny termin.

Jak zwykle, zapraszamy na nasze lekcje!

LEKCJE PO ANGIELSKU: (poniżej podano godziny czasu polskiego)

LEKCJE PO POLSKU: (poniżej podano godziny czasu polskiego)

Czy Wy też z utęsknieniem wypatrujecie wiosny? Nie zapomnijcie o cotygodniowym monitoringu EDU-ARCTIC, razem powitamy jej znaki!

springtime

 1. Jak zostać zwycięzcą Konkursu Arktycznego? Na początek – nie przegap terminu składania streszczeń projektów!
 2. Nowy rok, nowe lekcje, mnóstwo nowej wiedzy
 3. Jak projekt EDU-ARCTIC wpłynął na uczniów? Wypełnij ankietę.

1. Jak zostać zwycięzcą Konkursu Arktycznego? Na początek – nie przegap terminu składania streszczeń projektów!

Do 23 stycznia, 12:00 w południe czasu polskiego macie czas na załadowanie streszczeń projektów na naszym portalu.

A … jak zostać zwycięzcą? Upewnić się, że REGULAMIN KONKURSU nie ma przed Wami tajemnic.  Skorzystać ze wskazówek – jak napisać dobre podsumowanie projektu. Dla inspiracji – poczytać o projektach tych, którym się udało. Warto skontaktować się z naszymi naukowcami, żeby rozwiać swoje wątpliwości, poznać specyfikę arktycznych stacji badawczych itp.

Szczególnie zachęcamy do wzięcia udziału w lekcjach poświęconych Konkursowi Arktycznemu.

9 stycznia o 10:00 czasu polskiego oraz 14 stycznia o 12:00 czasu polskiego dowiecie się m.in. czego można spodziewać się podczas wyprawy na Wyspy Owcze i do północnej Norwegii oraz jakie projekty zaszły wysoko w poprzednich edycjach.

2. Nowy rok, nowe lekcje, mnóstwo nowej wiedzy

Geografia, biologia, fizyka, nowe technologia, nauki społeczne – każdy znajdzie coś dla siebie!

LEKCJE PO ANGIELSKU: (poniżej podano godziny czasu polskiego)

Odwiedź Grenlandię (10 stycznia, 11:00), dowiedz się jaką rolę odgrywają regiony polarne w podboju kosmosu (15 stycznia, 09:00), poznaj pogodę kosmiczną (17 stycznia, 09:00).

 Daj się zaskoczyć tym, do czego używamy minerałów (21 stycznia, 11:00,  powtórka - 6 lutego, 11:00), odkryj tajemnicze wnętrza lodowców  (23 stycznia 13:00). Odwiedź Hornsund (25 stycznia, 13:00), dryfujące stacje (29 stycznia, 13:00), zastanów się, czy geoinżynieria to ratunek czy przekleństwo (30 stycznia, 08:00). Zaznajom się z  rytmem kwiatów (5 lutego, 09:00). Poznaj tajemnice zorzy polarnej (31 stycznia, 13:00). Zobacz, jak żyją i pracują mieszkańcy Polskiej Stacji Polarnej Hornsund Polarnej Hornsund (7 lutego, 11:00) i poznaj tajniki wieloletniej zmarzliny  (13 lutego, 13:00).

LEKCJE PO POLSKU: (poniżej podano godziny czasu polskiego)

3. Jak projekt EDU-ARCTIC wpłynął na uczniów? Wypełnij ankietę.

Jesteś aktywnym nauczycielem EDU-ARCTIC od co najmniej roku? Pomóż nam poznać wpływ projektu na uczniów, którzy korzystali z jego narzędzi.

W swoim profilu na portalu ED

***

U-ARCTIC znajdziesz nową ankietę –„after EDU-ARCTIC main survey”. Pytania podzielone są na dwie kategorie: „TECHNOLOGY” (zagadnienia techniczne) i „FACTUAL” (zagadnienia merytoryczne). Ankieta będzie dostępna do 6 lutego. Dziękujemy za odpowiedzi!

***

Albert Einstein powiedział: „Dla nas, zadeklarowanych fizyków, różnica między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością jest tylko uporczywą iluzją”

My uważamy jednak, że Nowy Rok to nowe możliwości. Przeczytaj więcej na temat tego, co ma być priorytetem w nauce w 2019 roku – będzie się działo!Artykuł- czasopismo naukowe NATURE

happy new year 2019