This website uses cookies, which are small text files that are used to make websites work more effectively. In order to continue using this website, you will need to accept the use of cookies.

 1. Konferencja końcowa – spotkajmy się w Paryżu
 2. EDU-ARCTIC na prestiżowych wydarzeniach - zapraszamy szczególnie polskich nauczycieli
 3. To już jutro! Kto zdobędzie szansę na wyjazd do Arktyki?
 4. Owce, modele matematyczne, skały, lód i ogień: gotowi na nowe lekcje?
 5. Akcja ewaluacja: czekamy na Wasze ankiety

1. Konferencja końcowa – spotkajmy się w Paryżu

Już w maju (23-24.05) spotkajmy się na konferencji podsumowującej projekt EDU-ARCTIC. Pierwszy dzień spędzimy w ośrodku PAN w Paryżu, natomiast drugiego dnia dodatkowo zwiedzimy obserwatorium Saint-Quentin-en-Yvelines w Guyancourt pod Paryżem. Wśród wykładowców między innymi Terry V. Callaghan, wybitny naukowiec z Uniwersytetu w Sheffield, jeden z laureatów Pokojowej Nagrody Nobla 2007 przyznanej IPCC i Al’owi Gore. Zachęcamy do zapoznania się z PROGRAMEM KONFERENCJI i do REJESTRACJI (osobno na 1 i 2 dzień). Bardzo chętnie zaprezentujemy Państwa doświadczenia z projektem EDU-ARCTIC w ramach sesji posterowej. Do zobaczenia w Paryżu!

final conference

2. EDU-ARCTIC na prestiżowych wydarzeniach - zapraszamy szczególnie polskich nauczycieli

13. konferencja INTED w Walencji to jedno z największych międzynarodowych wydarzeń edukacyjnych w Europie (11-13 marca), gromadzi 700 delegatów z 80 krajów. W tym roku prezentacji EDU-ARCTIC towarzyszył jako współautor jeden ze zwycięzców Konkursu Arktycznego, nauczyciel z Hiszpanii – Francisco Jose Gomez Senent.

Będziemy też na warsztatach PEI (Polar Educators International, 8-11 kwietnia) w Cambridge, organizowanych przy wsparciu the International Arctic Science Committee.

Nie zabraknie również aktywności w Polsce: Jak co roku pod koniec kwietnia w całej Europie odbędą się różnego typu wydarzenia edukacyjne w ramach kampanii STEM Discovery Week, w tym roku pod hasłem „Najlepsze praktyki wykorzystania innowacyjnych materiałów STEM”. Instytut Geofizyki PAN (Krajowy Punkt Kontaktowy Scientix) włącza się w tę inicjatywę poprzez organizację dwóch krajowych warsztatów Scientix dla nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, podczas których będzie można wybrać się w wirtualną podróż do Arktyki, w pogoń za trzęsieniami ziemi, zgłębić wiedzę o bio-gospodarce, dowiedzieć się, jak wykorzystywać TIK w myśleniu wizualnym i tropieniu antropopresji. Zaproponujemy także poznanie tajników lodowców, promieniowania ultrafioletowego i pomiary z płytką  BBC micro:bit. Na warsztaty w Warszawie zapraszamy 24 kwietnia 2019 r. od 15.00.  Po raz pierwszy będziemy w Poznaniu, gdzie zapraszamy w piątek 26 kwietnia od godziny 13.00. Zapraszamy do zapisów!

3. To już jutro! Kto zdobędzie szansę na wyjazd do Arktyki?

To już ostatnia szansa – jutro mija termin składania pełnych projektów w II etapie Konkursu Arktycznego. Do 12:00 w południe czasu polskiego 14 marca czekamy na prace 50 drużyn z całej Europy.

clocks

4. Owce, modele matematyczne, skały, lód i ogień: gotowi na nowe lekcje?

Zapraszamy na szczególne webinarium: Dr Isabel C Barrio z The Agricultural University of Iceland poprowadzi spotkanie: Sheep in the Land of Fire and Ice Q&A (15 marca, 10:00 czasu polskiego). Zachęcamy też do wzięcia udziału w kursie online (MOOC) Sheep in the Land of Fire and Ice, który przybliża ekonomiczne, kulturowe i środowiskowe aspekty wypasu owiec na Islandii.

Jak zwykle, zapraszamy również na nasze lekcje!

LEKCJE PO ANGIELSKU: (poniżej podano godziny czasu polskiego – uwaga: 31 marca zmiana czasu na letni! – UTC+2h)

LEKCJE PO POLSKU: (poniżej podano godziny czasu polskiego - uwaga: 31 marca zmiana czasu na letni! – UTC+2h)

PRZYPOMINAMY: Nie udało się uczestniczyć w ciekawej lekcji z uwagi na plan zajęć w szkole? Nic straconego! Poproś o „lekcję na zamówienie” (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.), wskaż temat, i ustalimy dogodny termin.

5. Akcja ewaluacja: czekamy na Wasze ankiety

Na Państwa profilu na portalu pojawiła się nowa ankieta - After skills assessment! Dzięki Państwa odpowiedziom dowiemy się, jakie cele udało nam się osiągnąć dzięki realizacji projektu EDU-ARCTIC. Dziękujemy za jej wypełnienie!

star rating

 1. Konkurs arktyczny – czekamy na wynik 1 etapu!
 2. Wypełnij ankietę, podziel się doświadczeniami i wygraj plecak!
 3. Nowe lekcje i zupełnie nowa możliwość – „lekcje na zamówienie”

1. Konkurs arktyczny – mamy wynik 1 etapu!

Ponad 100 uczniów z 17 krajów podjęło wyzwanie i przygotowało streszczenia swoich innowacyjnych/badawczych projektów. Mamy już wyniki I etapu – 50 drużyn ma szansę już tego lata wybrać się w podróż życia do Arktyki! Dziękujemy za zaangażowanie i trzymamy kciuki!

Wszyscy uczestnicy I etapu otrzymują informację o wyniku oceny – zachęcamy do zajrzenia na profil na portalu.

Przypominamy, że termin złożenia pełnych projektów to 14 marca, 12:00 (w południe) czasu polskiego.

2. Wypełnij ankietę, podziel się doświadczeniami i wygraj plecak!

Jak projekt EDU-ARCTIC wpłynął na uczniów? W swoim profilu na portalu znajdziecie Państwo gotową do wypełnienia ankietę („main survey”). Pytania dotyczą projektu EDU-ARCTIC i jego modułów, zarówno od strony technicznej, jak i merytorycznej. Czekamy na Wasze odpowiedzi do 21 lutego. Wśród respondentów rozlosujemy nasz unikalny plecak EDU-ARCTIC.

3. Nowe lekcje i zupełnie nowa możliwość – „lekcje na zamówienie”

Nie udało się uczestniczyć w ciekawej lekcji z uwagi na plan zajęć w szkole? Nic straconego! Poproś o „lekcję na zamówienie” (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.), wskaż temat, i ustalimy dogodny termin.

Jak zwykle, zapraszamy na nasze lekcje!

LEKCJE PO ANGIELSKU: (poniżej podano godziny czasu polskiego)

LEKCJE PO POLSKU: (poniżej podano godziny czasu polskiego)

Czy Wy też z utęsknieniem wypatrujecie wiosny? Nie zapomnijcie o cotygodniowym monitoringu EDU-ARCTIC, razem powitamy jej znaki!

springtime

 1. Jak zostać zwycięzcą Konkursu Arktycznego? Na początek – nie przegap terminu składania streszczeń projektów!
 2. Nowy rok, nowe lekcje, mnóstwo nowej wiedzy
 3. Jak projekt EDU-ARCTIC wpłynął na uczniów? Wypełnij ankietę.

1. Jak zostać zwycięzcą Konkursu Arktycznego? Na początek – nie przegap terminu składania streszczeń projektów!

Do 23 stycznia, 12:00 w południe czasu polskiego macie czas na załadowanie streszczeń projektów na naszym portalu.

A … jak zostać zwycięzcą? Upewnić się, że REGULAMIN KONKURSU nie ma przed Wami tajemnic.  Skorzystać ze wskazówek – jak napisać dobre podsumowanie projektu. Dla inspiracji – poczytać o projektach tych, którym się udało. Warto skontaktować się z naszymi naukowcami, żeby rozwiać swoje wątpliwości, poznać specyfikę arktycznych stacji badawczych itp.

Szczególnie zachęcamy do wzięcia udziału w lekcjach poświęconych Konkursowi Arktycznemu.

9 stycznia o 10:00 czasu polskiego oraz 14 stycznia o 12:00 czasu polskiego dowiecie się m.in. czego można spodziewać się podczas wyprawy na Wyspy Owcze i do północnej Norwegii oraz jakie projekty zaszły wysoko w poprzednich edycjach.

2. Nowy rok, nowe lekcje, mnóstwo nowej wiedzy

Geografia, biologia, fizyka, nowe technologia, nauki społeczne – każdy znajdzie coś dla siebie!

LEKCJE PO ANGIELSKU: (poniżej podano godziny czasu polskiego)

Odwiedź Grenlandię (10 stycznia, 11:00), dowiedz się jaką rolę odgrywają regiony polarne w podboju kosmosu (15 stycznia, 09:00), poznaj pogodę kosmiczną (17 stycznia, 09:00).

 Daj się zaskoczyć tym, do czego używamy minerałów (21 stycznia, 11:00,  powtórka - 6 lutego, 11:00), odkryj tajemnicze wnętrza lodowców  (23 stycznia 13:00). Odwiedź Hornsund (25 stycznia, 13:00), dryfujące stacje (29 stycznia, 13:00), zastanów się, czy geoinżynieria to ratunek czy przekleństwo (30 stycznia, 08:00). Zaznajom się z  rytmem kwiatów (5 lutego, 09:00). Poznaj tajemnice zorzy polarnej (31 stycznia, 13:00). Zobacz, jak żyją i pracują mieszkańcy Polskiej Stacji Polarnej Hornsund Polarnej Hornsund (7 lutego, 11:00) i poznaj tajniki wieloletniej zmarzliny  (13 lutego, 13:00).

LEKCJE PO POLSKU: (poniżej podano godziny czasu polskiego)

3. Jak projekt EDU-ARCTIC wpłynął na uczniów? Wypełnij ankietę.

Jesteś aktywnym nauczycielem EDU-ARCTIC od co najmniej roku? Pomóż nam poznać wpływ projektu na uczniów, którzy korzystali z jego narzędzi.

W swoim profilu na portalu ED

***

U-ARCTIC znajdziesz nową ankietę –„after EDU-ARCTIC main survey”. Pytania podzielone są na dwie kategorie: „TECHNOLOGY” (zagadnienia techniczne) i „FACTUAL” (zagadnienia merytoryczne). Ankieta będzie dostępna do 6 lutego. Dziękujemy za odpowiedzi!

***

Albert Einstein powiedział: „Dla nas, zadeklarowanych fizyków, różnica między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością jest tylko uporczywą iluzją”

My uważamy jednak, że Nowy Rok to nowe możliwości. Przeczytaj więcej na temat tego, co ma być priorytetem w nauce w 2019 roku – będzie się działo!Artykuł- czasopismo naukowe NATURE

happy new year 2019