This website uses cookies, which are small text files that are used to make websites work more effectively. In order to continue using this website, you will need to accept the use of cookies.

  1. Wspaniałe wieści na początek roku szkolnego!
  2. Rozpoczynamy specjalne KURSY TEMATYCZNE
  3. Co nowego w Polarpedii?
  4. Nowe lekcje
  5. Wyprawa arktyczna 2018 – opowieść zwycięzców

1. Wspaniałe wieści na początek roku szkolnego!

Witamy po wakacyjnej przerwie, mamy nadzieję, że wracacie pełni energii i pomysłów! Tak jak ogłosiliśmy już w lipcu, zostajemy z Wami przez cały rok szkolny 2017-2018, ale to nie koniec niespodzianek! Mamy kolejną dobrą wiadomość – już teraz możemy zapowiedzieć:

dodatkową, trzecią edycję Konkursu Arktycznego!

Dwie już zrealizowane zaplanowane edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaowocowały świetnymi projektami; udało nam się uzyskać zgodę Komisji Europejskiej, co oznacza, że … nadal macie szansę wygrać wyprawę do Arktyki! Wkrótce ogłosimy szczegóły – śledźcie naszą stronę i profil Fb.

arctic competition

2. Rozpoczynamy specjalne KURSY TEMATYCZNE

Ci, którzy śledzą nasz kanał Youtube i stronę wiedzą, że dotychczasowe lekcje można podzielić na kategorie – część ma charakter biologiczny, inne skupiają się na zagadnieniach geologicznych itp. W tym roku proponujemy Was zupełnie nowe KURSY TEMATYCZNE (w ramach kursu oferujemy zajęcia raz w miesiącu)

Na początek:

  • Engineering and technology (Wtorki, 13:00 czasu polskiego) – po angielsku, kurs poświęcony nowoczesnym technikom w badaniach naukowych i zarządzaniu środowiskiem;
  • Arctic, people’s land (czwartki, 11:00 czasu polskiego) – po angielsku, porozmawiamy o rdzennej ludności Arktyki, historii wypraw polarnych, ekonomii i innych „społecznych” zagadnieniach regionu; wersja polskojęzyczna kursu – Arktyka, kraina ludzi - czwartki, 13:00 czasu polskiego);
  • Mistery of glaciers (środy, 13:00 czasu polskiego) wszystko o lodowcach – jak powstają, jak kształtują krajobraz, jaka jest ich dynamika; wersja polskojęzyczna kursu- Tajemnice lodowców, piątki, 10:00 czasu polskiego;
  • Citizen science (wtorki, 09:00 czasu polskiego) wszystko o „nauce obywatelskiej, jak brać udział w  systemie monitoringu środowiska, co obserwujemy, jak i dlaczego.

Każdy kurs to seria powiązanych tematycznie zajęć, dających szersze spojrzenie na daną problematykę. Mamy nadzieję, że pozwoli to na zaplanowanie udziału w lekcjach z wyprzedzeniem i włączenie naszych propozycji np. na koła zainteresowań czy element godziny wychowawczej. W kalendarzu kursy oznaczone są na żółto, zachęcamy do sprawdzenia ich pełnego programu, z datami i tematami konkretnych lekcji.

3. Co nowego w Polarpedii?

A w Polarpedii – coraz więcej haseł, tłumaczeń – i użytkowników. Wysłuchaliśmy Waszych sugestii i wprowadziliśmy pewne zmiany. Teraz ze strony głównej, klikając wybraną flagę, można przejść do pełnej wersji językowej, z podziałem na kategorie. Postanowiliśmy również nie ograniczać haseł „hydrologicznych” wyłącznie do mórz i oceanów, stąd nowa kategoria – zasoby wodne. Wreszcie, zachęcamy do wzbogacenia zajęć szkolnych o element „gamifikacji” – warto skorzystać z bogatych zasobów edukacyjnych gier i quizów!

4. Nowe lekcje

Oczywiście kontynuujemy również lekcje „tradycyjne” -  nowe tematy, specjalni goście – zapraszamy!

Lekcje po angielsku:

Mushrooms in nature – our helpersA story of mapsPolar bear vs penguinWeirdest Arctic fun factsPolish Polar Station HornsundTardigrades - ultimate survivors.

Lekcje po polsku:

Niedźwiedź polarny vs pingwinPolska Stacja Polarna Hornsund

Lekcje w ramach kursów tematycznych:

5. Wyprawa arktyczna 2018 – opowieść zwycięzców

Obie ekipy zwycięzców 2 edycji konkursu arktycznego – w sumie 11 osób – powróciły już do domów. To było niesamowite doświadczenie! Nasi dzielni podróżnicy z Grecji i Hiszpanii spędzili czas w stacji NIBIO bardzo pracowicie – zbierali i analizowali próbki, łowili ryby, nurkowali i zwiedzali teren.

Drużyny z Polski i Hiszpanii odwiedziły Polską Stację Polarną Hornsund – a tam spotkali naukowców, renifery i … niedźwiedzie polarne – na szczęście w bezpiecznej odległości.

Każdy z 15 dni był wypełniony po brzegi – wędrówkami wśród lodowców, wielokilometrowymi wyprawami, badaniami w terenie i laboratorium, wykładami. To niesamowite przeżycie wejść do środka jaskini lodowej czy też zobaczyć jeden z pierwszych zachodów Słońca po dniu polarnym.

Wy też możecie napisać swoją arktyczną historię – zachęcamy do udziału w 3 edycji konkursu!

final