- Details
- Konkurs Arktyczny – zainspiruj się
- Nowe lekcje – nowe tematy
- Radosnych Świąt!
1. Konkurs Arktyczny – zainspiruj się!
Marzysz o arktycznej przygodzie? Liliana Skrycka-Kuźniewska z Poznania i Stelios Anastassopoulos z Salonik znaleźli się wśród zwycięzców I edycji Konkursu Arktycznego, i w sierpniu tego roku spędzili prawie 2 tygodnie na Wyspach Owczych. Jak się przygotować, skąd czerpać inspirację, czego nauczyli się uczniowie, jakie wspomnienia przywieźli z tej niezwykłej ekspedycji – opowiedzą podczas lekcji online 13 grudnia o 9.00 czasu polskiego.
Zapisz się: https://edu-arctic.eu/program/lessons/226 i zainspiruj!
Jeżeli chcecie przeżyć arktyczną przygodę, ale nie wierzycie, że to możliwe, przeczytajcie relację z konkursu EDU-ARCTIC i z wyprawy na Wyspy Owcze (po polsku). Piotr Malesa, nauczyciel geografii w Zespole Szkół Politechniki Łódzkiej oraz jego uczeń Jan Makowski spędzili w tym pięknym kraju 10 dni, a w swoim artykule opisują, jak zdobyć główną nagrodę i czego spodziewać się na wyprawie.
O innym zwycięskim projekcie oraz o wyprawie na Islandię pisze Gulia Bagnara, nauczycielka z Włoch na naszej stronie. Przeczytajcie jej relację, jeśli chcecie się dowiedzieć, jakie projekty można zgłaszać do konkursu.
2. Nowe lekcje – nowe tematy
Zbliżają się święta, a my wciąż mamy dużo propozycji lekcji jeszcze w tym roku. Sprawdź – czeka mnóstwo nowych tematów!
Lekcje po angielsku:
Arctic competition winners, Ptarmigans hunting, What happens when living is toxic, Tsunami risk in the North Atlantic Ocean, Arctic rivers, 130.000 years of climate change in Borðoyavík, Faroe Islands.
Zapraszamy serdecznie na gościnne webinaria projektu ERIS:
12.12 (wtorek): Earthquakes, VENUS, 18.12 (poniedziałek) Earth’s magnetic field, Digital maps and geographical coordinates.
Lekcje po polsku:
Wielki dryf Frama, Woda – niezwykłe medium w przyrodzie, Zasoby wodne Arktyki, Rzeki Arktyki
Dla tych, którzy znają włoski-uczą się tego języka: – Gli animali più strani dell'Artico.
3. Radosnych Świąt!
Obejrzyj świąteczne życzenia VIDEO od zespołu EDU-ARCTIC! Oby wszystkie się spełniły!
- Details
- 3…2…1… START! 2 edycja Konkursu Arktycznego
- Nowe lekcje, nowe zasady zapisów.
- Co nowego na Polarpedii?
- Warsztat w Oslo - relacja
- EDU-ARCTIC na Arctic Circle i w Bukareszcie
1. 3…2…1… START! 2 edycja Konkursu Arktycznego
Marzysz o naukowej przygodzie na Dalekiej Północy? Znów jest na to szansa. Niecierpliwie wyczekiwana 2 edycja Konkursu Arktycznego właśnie się rozpoczęła.Tym razem można wygrać wyprawę do Stacji NIBIO Svanhovd lub Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Svalbardzie. Tak jak w pierwszej edycji, drużyny (uczeń+nauczyciel) przygotowują project badawczy lub innowacyjny związany z Arktyką; sam konkurs podzielony jest na 3 etapy (krótkie streszczenie projektu, pełny opis projektu, spotkanie online z międzynarodowym jury). Wsłuchaliśmy się w głosy nauczycieli - uczestników 1 edycji konkursu, co zaowocowało pewnymi zmianami. Przede wszystkim – dłuższe przerwy między poszczególnymi etapami; dopuściliśmy też do udziału uczestników spoza Europy. Prosimy o zapoznanie się z nowymi ZASADAMI UDZIAŁU. Masz pytania? Zajrzyj do FAQ lub skontaktuj z nami!
2. Nowe lekcje, nowe zasady zapisów
Otrzymujemy wiele sugestii od nauczycieli – wspólnie staramy się, aby projekt był jak najbardziej dopasowany do Państwa potrzeb. Wprowadziliśmy kilka zmian w zasadach zapisów na lekcję. Po pierwsze jednocześnie można być zapisanym na nie więcej niż 3 lekcje. Aby zapisać się na kolejną lekcję należy wypisać się z jednej z lekcji lub poczekać aż co najmniej jedna z nich się odbędzie. Dodatkowa zmiana dotyczy lekcji w językach innych niż angielski czy polski – w takim przypadku znajdą się Państwo automatycznie na liście rezerwowej, a zaproszenie na lekcję będzie uzależnione od dostępności miejsc. Masz pytania, uwagi - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Zapraszamy do zapisywania się na lekcje w listopadzie i grudniu – powtarzamy najbardziej popularne lekcje, ale jest też mnóstwo nowości:
LISTOPAD:
Lekcje po polsku:L idar – laser w służbie człowieka, Turyści w stacji polarnej, Tajemnicze wnętrza lodowców, Megafauna plejstocenu, Wyprawa Jeanette
Lekcje po angielsku: Mass balance of glaciers, The Lidar, The rock cycle, Belgian Antarctic Expedition, Sami – the reindeer people, What happens in the Arctic doesn’t stay in the Arctic.
GRUDZIEŃ
Lekcje po polsku: Najdziwniejsze zwierzęta Arktyki, Islandia – kraina powietrza i wody, Wielki dryft FRAMA, Woda – niezwykłe medium w przyrodzie
Lekcje po angielsku: Bears, bear poop and DNA, Do brown bears believe in gender steretypes, Water resources of the Arctic, Tourism in the Arctic Climate change: myths vs science, Arctic, the people’s land, LiDAR-laser in human service, Iceland – land of air and water, Citizen monitoring - how to participate in monitoring system
Zachęcamy do zapisów i lektury kalendarza wszystkich lekcji. Przypominamy, że godziny rozpoczęcia są podane dla UTC (czas lokalny w Polsce to + 1 godzina).
Jak się zapisać? Obejrzyj krótki instruktaż video
3. Warsztat w Oslo – relacja
16 nauczycieli z 13 krajów dzieliło się doświadczeniami z wykorzystania projektu EDU-ARCTIC w praktyce edukacyjnej, odkrywało funkcjonalności projektu I przygotowywało się do zostania ambasadorami – promotorami projektu. Dwoje zwycięzców pierwszej edycji konkursu zaprezentowało niesamowitą relację z wyprawy na Wyspy Owcze, co z pewnością zmotywowało nauczycieli do udziału w konkursie!
4. Co nowego na Polarpedii
Warto zajrzeć na Polarpedię. Poznaj Adę Lovelace – ikonę kobiety-naukowca z XIX wieku dowiedz się czym jest efekt Łazarza i drapieżnik szczytowy Mamy coraz więcej haseł, tłumaczeń i wersji językowych – ostatnio pojawiły się sekcje: chorwacka i niemiecka. Macie autorskie materiały edukacyjne związane z hasłami, którymi chce sz się podzielić? This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. Zamieścimy je na Polarpedii – oczywiście podając ich autorów.
5. EDU-ARCTIC na Arctic Circle i w Bukareszcie
Tym razem prezentowaliśmy projekt na dorocznym zjeździe Arctic Circle w Reykjaviku, gdzie spotkało się ponad 2000 uczestników z 50 krajów – przedstawiciele rządu, eksperci, naukowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele ludności rdzennej, studenci. To największe tego typu wydarzenie w regionie. Projekt został przedstawiony podczas sesji “Badania arktyczne i polarne w przedmiotach ścisłych i edukacji środowiskowej” oraz wystawy “Polska i Arktyka. Długa tradycja i nowoczesne badania”.
Kolejne wydarzenie, choć mniej liczne, było równie interesujące – podczas listopadowej konferencji dotyczącej nauczania przedmiotów ścisłych w Bukareszcie zorganizowaliśmy praktyczny warsztat dla rumuńskich nauczycieli i połaczyliśmy się z naszym zespołem na Spitsbergenie!
- Details
- Piąty newletter po polsku – specjalnie dla polskich nauczycieli
- Warszawa, Guyancourt, Oslo: WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI
- Zapraszamy na nowe lekcje w październiku i listopadzie
- Polarpedia ciągle się rozwija
- Wyzwanie: 1000 nauczycieli do końca roku
- EDU-ARCTIC na Islandii: Arctic Circle
1. Piąty newletter po polsku – specjalnie dla polskich nauczycieli
Drodzy nauczyciele, witamy w kolejnym, dedykowanym polskim nauczycielom – najliczniejszym uczestnikom projektu EDU-ARCTIC. Jest już jesień, z pewnością pochłaniają Was szkolne aktywności – mamy nadzieję, że jest w nich miejsce na to, co przygotowaliśmy dla Was w ramach projektu.
2. Warszawa, Guyancourt, Oslo: WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI
Za nami 2 warsztaty – w Warszawie i we Francji, 18 października odbędzie się ostatni – w Oslo.
Spotkanie z ponad 50 nauczycielami z 20 krajów było ogromną przyjemnością. Praktyczne sesje z narzędziami projektu, bezpośrednie połączenie ze stacją Hornsund, ale przede wszystkim – okazja do poznania fantastycznych, pełnych entuzjazmu, zaangażowanych członków społeczności EDU-ARCTIC – dalej jesteśmy pod ogromnym wrażeniem! Wspaniale było dowiedzieć się, jak wykorzystujecie projekt w pracy z uczniami. Szczególnie cenne były zajęcia poświęcone poszczególnym narzędziom projektu – dziękujemy za wszystkie pomysły, uwagi i wskazówki. Na pewno pomogą nam jeszcze lepiej dopasować projekt do Waszych potrzeb!
Mamy nadzieję, że warsztat w Oslo będzie równie udany!
3. Zapraszamy na nowe lekcje w październiku i listopadzie
Zapraszamy do zapisywania się na lekcje w październiku i listopadzie – mnóstwo nowych tematów, nowi prowadzący, ale też powtórki najpopularniejszych lekcji!
Lekcje po polsku: Belgijska Wyprawa Antarktyczna, Zorza polarna – magiczny spektakl na niebie, Co nas czeka: zlodowacenie czy potop?, Zlodowacenia: historia i przyszłość, Na czubku Ryftu Atlantyckiego, Wyścig do bieguna południowego, Lodowce i zlodowacenia – procesy towarzyszące lodowcom i lądolodom, Mikroby w Arktyce - sekretne życie lodowców, Lidar: laser w służbie człowieka czy Wyścig do Bieguna Południowego.
Mamy również niespodziankę dla nauczycieli matematyki: Paradoksy matematyki to lekcja o problemach oraz zagadkach matematycznych, których rozwiązania zaskakują nawet profesjonalnych matematyków. Będziemy wdzięczni za przekazanie tej informacji matematykom w Waszych szkołach.
Lekcje po angielsku: Belgian Antarctic Expedition, How it's made: satellite photos, Adaptations in Arctic mammals to a life on edge, The rock cycle, Plastic in the Arctic - alarming consequences for the wildlife, the magic spectacle of northern lights, The Arctic- people’s land, Glaciation: to keep, to survive.
Zachęcamy do zapisów i lektury kalendarza wszystkich lekcji. Nawet gdy nie ma miejsc na lekcji, warto wpisać się na listę rezerwową. Często udaje nam się zaprosić na lekcje kilka osób z list rezerwowych.
Przypominamy, że godziny rozpoczęcia są podane dla UTC (czas lokalny w Polsce to do 28 października + 2 godziny, po zmianie czasu na zimowy +1 godzina).
Jak się zapisać? Obejrzyj krótki instruktaż video. Sprawdź również jak się podłączyć do lekcji.
4. Polarpedia ciągle się rozwija
Przybywa nowych haseł: dowiedz się, czym jest protolit, dlaczego mattak jest zdrowy i czemu krater Batagaika nazywany jest bramą piekieł.
Mamy również nowe wersje językowe naszej encyklopedii: rosyjską, albańską i serbską.
5. Wyzwanie: 1000 nauczycieli do końca roku
Czy wiecie, że społeczność EDU-ACTIC to już 600 nauczycieli z 39 krajów? Oczywiście nie spoczywamy na laurach i już teraz ogłaszamy kolejne wyzwanie, naprawdę ambitne: 1000 zarejestrowanych nauczycieli do końca roku. Tysięczny nauczyciel otrzyma nasz wyjątkowy plecak EDU-ARCTIC, 4 plecaki rozlosujemy też wśród nauczycieli od 601 do 999.
Będziemy wdzięczni za promowanie projektu wśród innych nauczycieli. Nasze wyzwanie może się spełnić wyłącznie z Waszą pomocą!
6. EDU-ARCTIC na Arctic Circle
Od 13 do 15 października będziemy prezentować EDU-ARCTIC na corocznym spotkaniu Arctic Circle na Islandii. To największe tego typu spotkanie w Arktyce, gromadzi 2000 uczestników z 50 krajów: przedstawicieli władz, ekspertów, naukowców, studentów, liderów biznesu, aktywistów. A w niedzielę 15.10. poprowadzimy nawet specjalną sesję dotyczącą wykorzystania Arktyki i badań polarnych w edukacji. Mamy nadzieję na nawiązanie ciekawych kontaktów!
- Details
- Czwarty newsletter po polsku – specjalnie dla polskich nauczycieli
- Zapraszamy na nowe lekcje we wrześniu
- Co nowego na portalu?
- Nasz kanał na Youtube: nagrania lekcji i nie tylko
- Polarpedia: nowe hasła, nowe języki
- Arktyczna przygoda zwycięzców Konkursu Arktycznego
- Wyzwanie – 500 nauczycieli? Sprawdź , czy się udało
- EDU-ARCTIC w Irlandii i w Bułgarii
1. Czwarty newsletter po polsku – specjalnie dla polskich nauczycieli
Drodzy nauczyciele, witamy w pierwszym newsletterze w nowym roku szkolnym 2017/2018, dedykowanym polskim nauczycielom – najliczniejszym uczestnikom projektu EDU-ARCTIC. Mamy nadzieję, że po wakacjach jesteście pełni energii i pomysłów; projekt EDU-ARCTIC oferuje znane i lubiane aktywności oraz nowości.
Uwaga – jeśli chcecie Państwo przeczytać ten newsletter w wersji angielskiej- prosimy kliknąć tutaj.
2. Zapraszamy na nowe lekcje we wrześniu
Zapraszamy do zapisywania się na wrześniowe lekcje –proponujemy zarówno znane i lubiane tematy, które cieszyły się popularnością w poprzednim roku szkolnym, ale też zupełnie nowe zagadnienia.
Lekcje po polsku: Tajemnice wnętrza lodowców, Zmiany zlodowacenia Arktyki – cz.1 Zmiany zlodowacenia Arktyki – cz.2: Arktyka, kraina ludzi, Megafauna plejstocenu, Zorza polarna – magiczny spektakl na niebie
Lekcje po angielsku: Flying penguins, Do brown bears believe in gender stereotypes, Mass balance of glaciers, Climate change – myths vs science, The rock cycle, Permafrost and periglacial processes
Lekcja po włosku – specjalnie z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych! Gli animali più strani dell’Artico
Zachęcamy do zapisów i lektury kalendarza wszystkich lekcji. Przypominamy, że godziny rozpoczęcia są podane dla UTC (czas lokalny w Polsce to + 2 godziny).
Jak się zapisać? Obejrzyj krótki instruktaż video
3. Co nowego na portalu?
Wciąż staramy się ulepszać “serce” projektu, czyli portal edu-arctic.eu/program, tak aby był jak najbardziej przydany i przyjazny dla użytkownika. Teraz na EDU-FORUM można polubić i skomentować post, dodać wątek, a sam układ forum jest bardziej przejrzysty.
Dodaliśmy także sekcję video z naszymi filmami z Youtube. Szczególnie polecamy krótkie videoporadniki: jak zarejestrować konto, jak zapisać się na lekcję, jak korzystać z profilu użytkownika.
Mamy nadzieję, że zmiany się spodobają – czekamy na komentarze na EDU-FORUM!
4. Nasz kanał na Youtube: nagrania lekcji i nie tylko
Jeżeli jeszcze nie subskrybujesz naszego kanału Youtube, najwyższy czas to zmienić! Mamy już ponad 50 nagrań lekcji online po polsku, angielsku, francusku, ale i farejsku, duńsku, rumuńsku. Znajdziecie tu też instruktażowe webinaria wstępne, poradniki i intros.
5. Polarpedia: nowe hasła, nowe języki
Mamy już ponad 220 haseł podzielonych na 9 kategorii: Morza&Oceany, Rośliny&Zwierzęta, Ludzie&Społeczeństwo, Lód&Śnieg, Ląd&Geologia, Przestrzeń, Atmosfera, Klimat&Pogoda, Kariery.
Pojawiły się też tłumaczenia włoskie, greckie i bułgarskie!
6. Arktyczna przygoda zwycięzców Konkursu Arktycznego
To lato obfitowało w przygody. Polscy finaliści konkursu odwiedzili w czerwcu Instytut Geofizyki PAN i obserwatoria geofizyczne w Świdrze i Belsku. W sierpniu zwycięskie drużyny pojechały na Wyspy Owcze i na Islandię. Serdeczne przywitanie, północna gościnność, dużo ruchu w terenie, eksperymenty, wykłady i piękne widoki – to niezapomniane doświadczenie dla naszych 6 najlepszych europejskich drużyn, wśród których aż 4 to zespoły z Polski!
Chcielibyście również przeżyć taką arktyczną przyrodę? Nic straconego! W tym roku szkolnym organizujemy kolejną edycję konkursu!
7. Wyzwanie – 500 nauczycieli? Sprawdź , czy się udało
Tak! Na pokładzie mamy już… 550 nauczycieli z 38 krajów! 5 uczestników zarejestrowanych między nr 400 a 500 otrzyma nasze arktyczne puzzle. Gratulacje dla Sary z Włoch – jest naszą pięćsetną uczestniczką!
8. EDU-ARCTIC w Irlandii i w Bułgarii
Jak zawsze, promujemy projekt EDU-ARCTIC w całej Europie, ale też poznajemy doświadczenia innych związane z edukacją STEM. W sierpniu prezentowaliśmy projekt na konferencji ESERA2017 w Irlandii, we wrześniu jesteśmy w Bułgarii na 9 Międzynarodowej Konferencji „Edukacja, badania, rozwój”. Trzymajcie kciuki!
- Details
Newsletter n°3, 13 czerwca 2017
- Trzeci newsletter po polsku specjalnie dla naszych polskich uczestników
- Co się udało i co przed nami – podsumowujemy pierwszy rok szkolny z EDU-ARCTIC
- Zapraszamy na lekcje w czerwcu
- EDU-ARCTIC w Scientix – zapraszamy na webinarium
- Nowości na Polarpedii
- Życzymy wspaniałych, słonecznych wakacji!
1. Trzeci newsletter po polsku specjalnie dla naszych polskich uczestników
Po raz trzeci wysyłamy newsletter dedykowany polskim nauczycielom – najliczniejszym uczestnikom projektu EDU-ARCTIC. To ostatni newsletter w roku szkolnym 2016-2017. Bardzo dużo udało nam się już osiągnąć, dzięki Waszemu wysiłkowi i zaangażowaniu. To wspaniale, że jesteście z nami!
Zachęcamy do odwiedzenia Polskiego Forum dyskusyjnego. Wersja angielska newslettera dostępna jest na naszej stronie.
2. Co się udało i co przed nami – podsumowujemy pierwszy rok szkolny z EDU-ARCTIC
Wystartowaliśmy w styczniu i cieszymy się, że udało się zrobić tak dużo! Ponad 450 nauczycieli z 36 krajów tworzy drużynę EDU-ARCTIC. Przeprowadziliśmy dla Was ponad 100 lekcji – po angielsku, polsku, a nawet duńsku, farersku i rumuńsku, na które zapisało się łącznie ponad 2000 grup. To dzięki Wam wszystko to było możliwe, dziękujemy za energię i inspirację!
Rozstrzygnęliśmy pierwszą edycję Konkursu Arktycznego, już wkrótce 6 zwycięskich drużyn odwiedzi Islandię i Wyspy Owcze. Nie możemy się doczekać spotkania z wieloma z Was na jesiennych warsztatach – zarejestrowaliśmy ponad 100 zgłoszeń.
Nie zapominajcie, że nadal można wygrać PUZZLE w ramach naszego wyzwania „500 uczestników” – zachęcajcie, rozpowszechniajcie, udostępniajcie EDU-ARCTIC na Facebooku!
Lekcje po polsku: Wielkie trzęsienia Ziemi, Zmiany zlodowacenia Arktyki-część 1, Zmiany zlodowacenia Arktyki – część 2 , Życie i praca w Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie, Niedźwiedź polarny vs. pinwgwin.
Zachęcamy do zapisów i lektury kalendarza wszystkich lekcji. Przypominamy, że godziny rozpoczęcia są podane dla UTC (czas lokalny w Polsce to + 2 godziny).
3. Zapraszamy na lekcje w czerwcu
Są jeszcze wolne miejsca na lekcje w czerwcu.
Lekcje po angielsku: How can the Arctic save us from global catastrophe, Bears, bear poop and DNA,
Lekcje po francusku: VENUS, Polar lows.
Lekcje po polsku: Wielkie trzęsienia Ziemi, Zmiany zlodowacenia Arktyki-część 1, Zmiany zlodowacenia Arktyki – część 2 , Życie i praca w Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie, Niedźwiedź polarny vs. pinwgwin.
Zachęcamy do zapisów i lektury kalendarza wszystkich lekcji. Przypominamy, że godziny rozpoczęcia są podane dla UTC (czas lokalny w Polsce to + 2 godziny).
4. EDU-ARCTIC w Scientix – zapraszamy na webinarium
Czy znacie kogoś, kto nie miał okazji brać udziału w Spotkaniu informacyjnym (online) dla nauczycieli? A może sami chcecie posłuchać o możliwościach projektu EDU-ARCTIC? 21 czerwca o godzinie 16:00 czasu polskiego SCIENTIX organizuje bezpłatne spotkanie online, poświęcone projektowi EDU-ARCTIC. Zapraszamy do zapisów.
5. Nowości na Polarpedii
Mamy już ponad 120 haseł podzielonych na 9 kategorii. Pojawiły się pierwsze tłumaczenia na język rumuński, a niebawem planujemy hasła po grecku. Wciąż pojawiają się nowe hasła. Macie propozycje, sugestie, życzenia - piszcie do nas!
6. Życzymy wspaniałych, słonecznych wakacji!
Zbliża się czas zasłużonego odpoczynku uczniów i nauczycieli. Życzymy słońca, radości, pozytywnych doświadczeń. Nie zapominajcie o nas i do zobaczenia jesienią!
- Details
W newsletterze:
Newsletter n°1, 17 maja 2017
- Drugi newsletter po polsku specjalnie dla naszych polskich uczestników!
- Pierwsza edycja Konkursu Arktycznego rozstrzygnięta – aż 4 zwycięskie drużyny z Polski!
- Nowe lekcje on-line w maju i czerwcu – również po polsku
- EDU-ARCTIC w Brukseli – nowi nauczyciele i nowe kraje na pokładzie!
- Razem promujemy EDU-ARCTIC!
1. Drugi newsletter po polsku specjalnie dla naszych polskich uczestników!
Po raz kolejny wysyłamy newsletter dedykowany polskim nauczycielom – najliczniejszym uczestnikom projektu EDU-ARCTIC. Dzięki temu nie przegapicie żadnego ważnego wydarzenia, i – mamy nadzieję – jeszcze chętniej będziecie korzystać wraz z uczniami z przygotowanych przez nas narzędzi edukacyjnych.
Newsletter w wersji angielskiej dostępny jest na naszej stronie.
Przypominamy, że specjalnie z myślą o Was działa już Polskie Forum dyskusyjne.
2. Pierwsza edycja Konkursu Arktycznego rozstrzygnięta – aż 4 zwycięskie drużyny z Polski!
Ponad 40 szkolnych drużyn z Europy. 3 etapy, zacięta rywalizacja. Ale też przygoda, frajda, inspiracja do zgłębiania wiedzy, ciekawe wyzwanie. Projekty konkursowe były bardzo różne: od badań zmian klimatycznych i ich wpływu na transport w tym regionie, przez pomiary lodowców oraz bezglebowe uprawy warzyw, po badania porostów czy fok. Uczniowie przygotowywali eseje, filmy lub postery. Finałowa dwunastka spotkała się „wirtualnie” z przedstawicielami konsorcjum projektowego z Polski, Francji, Norwegii, Islandii i Wysp Owczych i ostatecznie wyłoniono 6 zwycięskich drużyn.
Uczniowie i nauczyciele z Polski, Grecji i Włoch w nagrodę już w sierpniu odwiedzą polarne stacje badawcze na Wyspach Owczych lub Islandii. Wśród zwycięzców są aż 4 polskie drużyny! Czytaj więcej
Wojciech Kromólski (pod opieką Pana Łukasza Dziarskiego) z Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Pobiedziskach Letnisku samodzielnie skonstruowanym urządzeniem bada przewodnictwo cieplne różnych materiałów, poszukując nowych rozwiązań dla budownictwa na północy. Aleksandra Sobańska (pod opieką Pani Liliany Skryckiej – Kuźniewskiej) z tej samej szkoły chce badań zjawisko zakwitu wody w Arktyce. Julia Grabarkiewicz (pod opieką Pani Aleksandry Lipnickiej) z III Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana Kantego w Poznaniu wymyśliła przydatny namiot plecakowy, chroniący przed trudnymi warunkami pogodowymi Arktyki, a Jan Makowski (pod opieką Pana Pawła Malesy) z Publicznego Gimnazjum Politechniki Łódzkiej w Łodzi zaplanował eksperyment dotyczący badania odporności ludzi zamieszkujących różne regiony.
Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu! Naprawdę warto!
3. Nowe lekcje on-line w maju i czerwcu – również po polsku
Nowe tematy, nowi prowadzący, ale też – na specjalne życzenie - powtórki niektórych lekcji. Zgodnie z Waszymi sugestiami proponujemy lekcje popołudniowe – od 14:30 – do wykorzystania na przykład na zajęciach dodatkowych.
Lekcje w maju i czerwcu po angielsku: zdjęcia satelitarne, wykorzystanie DNA w nauce, paleomagnetyzm – historia Ziemi, Arktyka – kraina ludzi, niedźwiedź polarny vs. pingwin.
Lekcje w maju i czerwcu po polsku: rozpoznawanie chmur, zdjęcia satelitarne, paleomagnetyzm – historia Ziemi, Arktyka – kraina ludzi, wpływ zmian klimatu na organizmy żywe, najdziwniejsze zwierzęta Arktyki, niedźwiedź polarny vs. pingwin.
Zachęcamy do zapisów i sprawdzenia kalendarza wszystkich lekcji. Przypominamy, że godziny rozpoczęcia są podane dla UTC (czas lokalny w Polsce to + 2 godziny).
4. EDU-ARCTIC w Brukseli – nowi nauczyciele i nowe kraje na pokładzie!
W sobotę 6 maja zaprezentowaliśmy projekt na warsztatach dla nauczycieli w Brukseli, dedykowanych ambasadorom Scientix. Dzięki temu w projekt zaangażowało się kilkunastu nowych nauczycieli i powitaliśmy na pokładzie 2 nowe kraje Finlandię i Turcję! W drużynie EDU-ARCTIC jest już ponad 400 nauczycieli z 35 krajów!
5. Razem promujemy EDU-ARCTIC
Chcemy jak najszerzej rozpromować projekt i liczymy na Waszą pomoc! Na naszym kanale EDU-ARCTIC YouTube zamieszczamy materiały filmowe, a na naszej stronie znajdziecie broszury w 8 językach.
Nie zapomnijcie o naszych aktualnościach, polubcie nas na Facebook’u, śledźcie na Twitterze i Instagramie. Mamy też profil na LinkedIn.
Koniec roku szkolnego to zawsze trudny czas szczególnie wytężonej pracy. Trzymamy za Was kciuki!
- Details
W newsletterze:
Newsletter n°1, 11 kwietnia 2017
1. Pierwszy newsletter po polsku specjalnie dla naszych polskich uczestników!
2. Warsztaty dla nauczycieli w Polsce – wiosną i jesienią
3. Polarpedia – nowe hasła, nowe tłumaczenia
4. Nowe lekcje on-line w kwietniu – również po polsku
5. EDU-ARCTIC we Włoszech: 2017 PEI Conference
6. Razem promujemy EDU-ARCTIC
7. …i Wesołych Świąt Wielkiej Nocy!
1. Pierwszy newsletter po polsku specjalnie dla naszych polskich uczestników!
Po raz pierwszy wysyłamy newsletter dedykowany polskim nauczycielom – najliczniejszym uczestnikom projektu EDU-ARCTIC. Dzięki temu nie przegapicie żadnego ważnego wydarzenia, i – mamy nadzieję – jeszcze chętniej będziecie korzystać wraz z uczniami z przygotowanych przez nas narzędzi edukacyjnych.
Uwaga – jeśli chcecie Państwo przeczytać ten newsletter w wersji angielskiej- prosimy kliknąć tutaj.
Z przyjemnością informujemy również, że na Państwa prośbę uruchomiliśmy Polskie Forum dyskusyjne.
2. Warsztaty dla nauczycieli w Polsce – wiosną i jesienią
Z radością informujemy, że Warsztaty EDU-ARCTIC dla nauczycieli odbędą się w Warszawie, w dniach 23-24 września 2017r. Już teraz zachęcamy do rejestracji (najpóźniej do 15 maja). To okazja na spotkanie z naukowcami, pracę z narzędziami edukacyjnymi i zapoznania się z badaniami polarnymi. Uwaga – nauczyciele, którzy mają najwięcej punktów w EDU-GAME mają największe szanse na grant podróżny – czyli pokrycie kosztów dojazdu. Warto być aktywnym i zostać naszym ambasadorem!
A dodatkowo zapraszamy na polskie warsztaty Scientix dla nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, które odbędą się 26 kwietnia 2017 r., w OEIiZK w Warszawie – 2 sesje będą poświęcone projektowi EDU-ARCTIC! Tu znajdziecie szczegółowy program i zapisy.
3. Polarpedia – nowe hasła, nowe tłumaczenia
Czy zaglądaliście ostatnio na Polarpedię? Już teraz mamy prawie 100 (!) haseł związanych z Arktyką – po polsku i po angielsku. Hasła podzielone są na 9 kategorii: Morza&Oceany, Rośliny&Zwierzęta, Ludzie&Społeczeństwo, Lód&Śnieg, Ląd&Geologia, Przestrzeń, Atmosfera, Klimat&Pogoda, Kariery. Coraz więcej haseł ma duńskie i francuskie tłumaczenia. Zachęcamy do korzystania z Polarpedii również jako przydatnego słowniczka do lekcji po angielsku.
4. Nowe lekcje on-line w kwietniu – również po polsku
Są jeszcze wolne miejsca na lekcje w kwietniu.
Lekcje po angielsku: identyfikacja chmur, adaptacja organizmów do zmian klimatu, jak klimat zmieniał się w ciągu ostatnich dekad, terenowe obserwacje geologiczne. Lekcje po polsku: adaptacja organizmów do zmian klimatu, wielkie trzęsienia Ziemi, życie i praca w polskich stacjach badawczych (Arktyka, Antarktyka) , Arktyka – kraina ludzi.
Zachęcamy do zapisów i lektury kalendarza wszystkich lekcji. Przypominamy, że godziny rozpoczęcia są podane dla UTC (czas lokalny w Polsce to + 2 godziny).
5. EDU-ARCTIC we Włoszech: 2017 PEI Conference
EDU-ARCTIC uczestniczy w 3 międzynarodowym warsztacie edukatorów polarnych w Rovereto (Włochy, 11-14 kwietnia) – 2017 PEI Conference. Edukatorzy i naukowcy z całego świata dzielą się najlepszymi praktykami z zakresu badań i edukacji polarnej. Trzymajcie kciuki!
6. Razem promujemy EDU-ARCTIC
Chcemy jak najszerzej rozpromować projekt i liczymy na Waszą pomoc! Na naszym kanale EDU-ARCTIC YouTube zamieszczamy materiały filmowe, a na naszej stronie znajdziecie broszury w 8 językach.
Nie zapomnijcie o naszych aktualnościach, polubcie nas na Facebook’u, śledźcie na Twitterze i Instagramie. Mamy też profil na LinkedIn.
7.Cały zespół EDU-ARCTIC życzy Wam Wesołych Świąt Wielkiej Nocy i zasłużonego odpoczynku podczas wiosennych ferii!