This website uses cookies, which are small text files that are used to make websites work more effectively. In order to continue using this website, you will need to accept the use of cookies.

 1. Zostań arktycznym podróżnikiem - skorzystaj z naszej nowej aplikacji mobilnej
 2. EDU-ARCTIC - najlepsi z najlepszych: poznaj najbardziej aktywnych nauczycieli, szkoły i kraje.
 3. Ostatnia szansa na lekcję online!
 4. Konferencja finałowa w Paryżu: ważne wystąpienia I mnóstwo wzruszeń!

1. Zostań arktycznym podróżnikiem - skorzystaj z naszej nowej aplikacji mobilnej

Arctic Explorer Game

Ile wysp tworzy Svalbard? Od kiedy działa Polska Stacja Polarna Hornsund? Co przechowywane jest w Globalnym Banku na Svalbardzie? Zagraj, dowiedz się, wymyśl własne pytanie, zostań Arktycznym Eksploratorem!

Historia powstania aplikacji The Arctic Explorer (dostępna nieodpłatnie, obecnie na Android), jest szczególna. Jak zapewne pamiętacie, autorką pomysłu jest 13-letnia Yngva z Wysp Owczych: zgłosiła w konkursie pomysł stworzenia wirtualnej podróży przez Arktykę, która dzięki formie quizu pozwala poszerzyć wiedzę o tym regionie. Wirtualna podróż przez Arktykę rozpoczyna się na Svalbardzie. Do wyboru mamy pytania z dziedziny biologii, geografii, geologii i ogólnie nauk przyrodniczych, na 3 poziomach trudności. Odpowiadając poprawnie na pytania gromadzimy „monety”, które pozwalają na „podróż” po innych częściach Arktyki – Islandii, Grenlandii, Wyspach Owczych, Skandynawii czy północnoamerykańskich obszarach polarnych. Odpowiedziom towarzyszą wyjaśnienia, zdjęcia, odnośniki do dodatkowych materiałów – np. do POLARPEDII, czyli wielojęzycznej encyklopedii terminów związanych z badaniami polarnymi.

Ale najważniejszy element to możliwość współtworzenia aplikacji przez jej użytkowników– czyli dodawania własnych pytań i odpowiedzi, również nagradzanych wirtualnymi „monetami”.

Czytaj więcej

2. EDU-ARCTIC - najlepsi z najlepszych: poznaj najbardziej aktywnych nauczycieli, szkoły i kraje.

Wystarczy rzut oka na ranking EDU-GAME i staje się jasne, jak bardzo byliście aktywni I zaangażowani, a rywalizacja o miejsce na podium zażarta. Bardzo Wam za to dziękujemy.

Społeczność EDU-ARCTIC to 1200 nauczycieli z 60 krajów; 5 z nich zasługuje na szczególne wyróżnienie – a Polska jest na wysokim drugim miejscu!

 • ALBANIA
 • POLSKA
 • RUMUNIA
 • GRECJA
 • BUŁGARIA

Ogromne brawa dla 5 najbardziej aktywnych szkół – szczególnie dla polskiej placówki:

 • Institucionet arsimore jopublike "Flatrat e dijes" (Albania)
 • Shaban Demiraj (Albania)
 • Zespół Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Pobiedziskach Letnisku (Polska)
 • Ismail Qemali (Albania)
 • 4o GEL Karditsa - 4th Upper high school of Karditsa (Grecja)

I wreszcie 5 niestrudzonych nauczycieli, którzy zasługują na szczególne podziękowania:

 • Ehsen Kraja - Shkoder, Albania
 • Stelios Anastassopoulos - Karditsa, Greece
 • Alketa Bajrami from Vlo, Albania
 • Valbona Shkembi - Kuçove, Albania
 • Constantin Gheorghiță - Iași, Romania

Mamy nadzieję, że udział w projekcie przyniósł Wam radość, satysfakcję i inspirację!

Zgodnie z obietnicą, 3 najbardziej aktywnych nauczycieli zostanie nagrodzonych specjalnie dedykowanym webinarium. 50 najbardziej aktywnych nauczycieli I 10 najbardziej aktywnych szkół otrzyma specjalne certyfikaty dla innowacyjnych edukatorów i placówek.

3. Ostatnia szansa na lekcję online!

Po raz ostatni zapraszamy na lekcje online, będziemy z Wami do końca roku szkolnego.

Lekcje po angielsku (godziny czasu polskiego)

Lekcje po polsku (godziny czasu polskiego)

4. Konferencja finałowa w Paryżu: ważne wystąpienia I mnóstwo wzruszeń!

Tysiące zaangażowanych nauczycieli i uczniów, setki lekcji online, zasoby edukacyjne, polarne ekspedycje: W Paryżu 23 i 24 maja, przy udziale znakomitych gości podsumowaliśmy projekt EDU-ARCTIC. W zabytkowych wnętrzach Stacji Polskiej Akademii Nauk w Paryżu zawitali ambasadorzy, politycy, naukowcy – w tym laureat Pokojowej Nagrody Nobla, prof. Terry Callaghan, decydenci z państw arktycznych oraz krajów, które są w tym regionie aktywne i świadome wyzwań, jakie dla reszty globu przynoszą zmiany w regionach polarnych. Byli z nami edukatorzy z Francji, Polski, Grecji, Bułgarii, Albanii, a nawet Indii! Projekt, w tym aspekt współpracy między IGF PAN a Uniwersytetem St. Quentin-en-Yvelines w kontekście Polsko-Francuskiego Rok Współpracy Naukowej doceniła Madame Segolene Royal, francuska Minister ds. Polarnych.

Najważniejsza była dla nas możliwość spotkania wspaniałych nauczycieli i uczniów, takich jak WY i Wasi podopieczni, dzięki którym projekt EDU-ARCTIC był możliwy. Dziękujemy!

Więcej o konferencji

final conference pictures