- 3…2…1… START! 2 edycja Konkursu Arktycznego
- Nowe lekcje, nowe zasady zapisów.
- Co nowego na Polarpedii?
- Warsztat w Oslo - relacja
- EDU-ARCTIC na Arctic Circle i w Bukareszcie
1. 3…2…1… START! 2 edycja Konkursu Arktycznego
Marzysz o naukowej przygodzie na Dalekiej Północy? Znów jest na to szansa. Niecierpliwie wyczekiwana 2 edycja Konkursu Arktycznego właśnie się rozpoczęła.Tym razem można wygrać wyprawę do Stacji NIBIO Svanhovd lub Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Svalbardzie. Tak jak w pierwszej edycji, drużyny (uczeń+nauczyciel) przygotowują project badawczy lub innowacyjny związany z Arktyką; sam konkurs podzielony jest na 3 etapy (krótkie streszczenie projektu, pełny opis projektu, spotkanie online z międzynarodowym jury). Wsłuchaliśmy się w głosy nauczycieli - uczestników 1 edycji konkursu, co zaowocowało pewnymi zmianami. Przede wszystkim – dłuższe przerwy między poszczególnymi etapami; dopuściliśmy też do udziału uczestników spoza Europy. Prosimy o zapoznanie się z nowymi ZASADAMI UDZIAŁU. Masz pytania? Zajrzyj do FAQ lub skontaktuj z nami!
2. Nowe lekcje, nowe zasady zapisów
Otrzymujemy wiele sugestii od nauczycieli – wspólnie staramy się, aby projekt był jak najbardziej dopasowany do Państwa potrzeb. Wprowadziliśmy kilka zmian w zasadach zapisów na lekcję. Po pierwsze jednocześnie można być zapisanym na nie więcej niż 3 lekcje. Aby zapisać się na kolejną lekcję należy wypisać się z jednej z lekcji lub poczekać aż co najmniej jedna z nich się odbędzie. Dodatkowa zmiana dotyczy lekcji w językach innych niż angielski czy polski – w takim przypadku znajdą się Państwo automatycznie na liście rezerwowej, a zaproszenie na lekcję będzie uzależnione od dostępności miejsc. Masz pytania, uwagi - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Zapraszamy do zapisywania się na lekcje w listopadzie i grudniu – powtarzamy najbardziej popularne lekcje, ale jest też mnóstwo nowości:
LISTOPAD:
Lekcje po polsku:L idar – laser w służbie człowieka, Turyści w stacji polarnej, Tajemnicze wnętrza lodowców, Megafauna plejstocenu, Wyprawa Jeanette
Lekcje po angielsku: Mass balance of glaciers, The Lidar, The rock cycle, Belgian Antarctic Expedition, Sami – the reindeer people, What happens in the Arctic doesn’t stay in the Arctic.
GRUDZIEŃ
Lekcje po polsku: Najdziwniejsze zwierzęta Arktyki, Islandia – kraina powietrza i wody, Wielki dryft FRAMA, Woda – niezwykłe medium w przyrodzie
Lekcje po angielsku: Bears, bear poop and DNA, Do brown bears believe in gender steretypes, Water resources of the Arctic, Tourism in the Arctic Climate change: myths vs science, Arctic, the people’s land, LiDAR-laser in human service, Iceland – land of air and water, Citizen monitoring - how to participate in monitoring system
Zachęcamy do zapisów i lektury kalendarza wszystkich lekcji. Przypominamy, że godziny rozpoczęcia są podane dla UTC (czas lokalny w Polsce to + 1 godzina).
Jak się zapisać? Obejrzyj krótki instruktaż video
3. Warsztat w Oslo – relacja
16 nauczycieli z 13 krajów dzieliło się doświadczeniami z wykorzystania projektu EDU-ARCTIC w praktyce edukacyjnej, odkrywało funkcjonalności projektu I przygotowywało się do zostania ambasadorami – promotorami projektu. Dwoje zwycięzców pierwszej edycji konkursu zaprezentowało niesamowitą relację z wyprawy na Wyspy Owcze, co z pewnością zmotywowało nauczycieli do udziału w konkursie!
4. Co nowego na Polarpedii
Warto zajrzeć na Polarpedię. Poznaj Adę Lovelace – ikonę kobiety-naukowca z XIX wieku dowiedz się czym jest efekt Łazarza i drapieżnik szczytowy Mamy coraz więcej haseł, tłumaczeń i wersji językowych – ostatnio pojawiły się sekcje: chorwacka i niemiecka. Macie autorskie materiały edukacyjne związane z hasłami, którymi chce sz się podzielić? This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. Zamieścimy je na Polarpedii – oczywiście podając ich autorów.
5. EDU-ARCTIC na Arctic Circle i w Bukareszcie
Tym razem prezentowaliśmy projekt na dorocznym zjeździe Arctic Circle w Reykjaviku, gdzie spotkało się ponad 2000 uczestników z 50 krajów – przedstawiciele rządu, eksperci, naukowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele ludności rdzennej, studenci. To największe tego typu wydarzenie w regionie. Projekt został przedstawiony podczas sesji “Badania arktyczne i polarne w przedmiotach ścisłych i edukacji środowiskowej” oraz wystawy “Polska i Arktyka. Długa tradycja i nowoczesne badania”.
Kolejne wydarzenie, choć mniej liczne, było równie interesujące – podczas listopadowej konferencji dotyczącej nauczania przedmiotów ścisłych w Bukareszcie zorganizowaliśmy praktyczny warsztat dla rumuńskich nauczycieli i połaczyliśmy się z naszym zespołem na Spitsbergenie!