This website uses cookies, which are small text files that are used to make websites work more effectively. In order to continue using this website, you will need to accept the use of cookies.

Szanowni Państwo,

pragniemy zaprosić Państwa na kilka wydarzeń edukacyjnych, które organizuje Instytut Geofizyki PAN:

1) już w najbliższą środę odbędzie się webinarium Scientix dla nauczycieli Jak wykorzystać dane z Arktyki w praktyce szkolnej – projekt ERIS – 3.10.2018 r. godz. 15.00

Opis: Podczas webinarium uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z pakietami edukacyjnymi przygotowanymi w ramach projektu ERIS do realizacji na lekcjach fizyki, geografii lub matematyki. Zostaną zaprezentowane dwa pakiety przygotowane w oparciu o dane pomiarowe z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie: Pomiary meteorologiczne w Arktyce oraz Lodowce. Oba pakiety zawierają komplet materiałów (prezentacje, filmy, karty pracy) do pracy z uczniami. Webinarium poprowadzi dr Tomasz Wawrzyniak, naukowiec, pracownik Zakładu Badań Polarnych i Morskich Instytutu Geofizyki PAN, uczestnik wielu wypraw polarnych, w tym jednej całorocznej.

W kolejne środy odbędą się webinaria poświęcone Gamifikacji oraz pakietowi edukacyjnemu "Pole magnetyczne". Serdecznie zachęcamy do zapisów.

2) Jeżeli nie uczestniczyli Państwo w warsztatach EDU-ARCTIC dla nauczycieli, to najwyższy czas to nadrobić. Najbliższa taka okazja będzie już 24.10.2018 r. w Warszawie podczas konferencji "Z technologią w świat nauki", a kolejna 23-24.11.2018 r. podczas 2. Krajowej Konferencji Scientix "Dobre praktyki STEM". W programie m.in wykład koordynatorki Scientix dr Àguedy Gras-Velázquez o współpracy między nauczycielami oraz glacjologa Prof. Piotra Głowackiego o tajemniczych wnętrzach lodowców. Uczestnicy konferencji będą mogli wziąć udział w trzech sesjach warsztatowych, w których zaproponowaliśmy aż 16 warsztatów do wyboru. W tym roku dyskusje przy okrągłych stołach będą poświęcone ważnym tematom: wykorzystaniu TIK w szkole, rozwojowi zawodowemu nauczycieli, edukacji poza murami szkoły oraz wykorzystaniu badań naukowych w praktyce szkolnej. Nowością będzie Giełda Pomysłów i Dobrych Praktyk, podczas której uczestnicy będą mogli aktywnie dzielić się swoimi doświadczeniami, pomysłami i materiałami.

Szczegółowy program Konferencji jest już dostępny. Udział w konferencji jest bezpłatny. Aby zgłosić swój udział wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy.

3) Ponadto pragniemy prosić Państwa o udział w ogólnoeuropejskim badaniu dla nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych pracujących z uczniami w wieku od 10 do 19 lat. Badanie ma na celu zebranie informacji na temat praktyk związanych z nauczaniem przedmiotów STEM takich jak: podejścia pedagogiczne, rodzaje zasobów wykorzystywanych przez nauczycieli i uczniów w celu ułatwienia nauczania i uczenia się przedmiotów STEM, wykorzystanie TIK w procesie nauczania oraz potrzeby w zakresie specjalistycznych szkoleń dla nauczycieli przedmiotów STEM. Wyniki badania będą dostępne nieodpłatnie w internecie przed końcem 2018 r. i zostaną opublikowane w Obserwatorium Scientix.

Udzielenie odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu zajmuje około 20 minut. Ankieta dostępna jest w języku polskim. Ankieta dostępna jest do 8 października na stronie: https://www.surveymonkey.com/r/TI-STEM-PL

Zapraszamy i liczymy na spotkanie z Państwem.

Zespół EDU-ARCTIC w Instytucie Geofizyki PAN