Szanowni Państwo,
pragniemy zaprosić Państwa na kilka wydarzeń edukacyjnych, które organizuje Instytut Geofizyki PAN:
1) już w najbliższą środę odbędzie się webinarium Scientix dla nauczycieli Jak wykorzystać dane z Arktyki w praktyce szkolnej – projekt ERIS – 3.10.2018 r. godz. 15.00
Opis: Podczas webinarium uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z pakietami edukacyjnymi przygotowanymi w ramach projektu ERIS do realizacji na lekcjach fizyki, geografii lub matematyki. Zostaną zaprezentowane dwa pakiety przygotowane w oparciu o dane pomiarowe z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie: Pomiary meteorologiczne w Arktyce oraz Lodowce. Oba pakiety zawierają komplet materiałów (prezentacje, filmy, karty pracy) do pracy z uczniami. Webinarium poprowadzi dr Tomasz Wawrzyniak, naukowiec, pracownik Zakładu Badań Polarnych i Morskich Instytutu Geofizyki PAN, uczestnik wielu wypraw polarnych, w tym jednej całorocznej.
W kolejne środy odbędą się webinaria poświęcone Gamifikacji oraz pakietowi edukacyjnemu "Pole magnetyczne". Serdecznie zachęcamy do zapisów.
2) Jeżeli nie uczestniczyli Państwo w warsztatach EDU-ARCTIC dla nauczycieli, to najwyższy czas to nadrobić. Najbliższa taka okazja będzie już 24.10.2018 r. w Warszawie podczas konferencji "Z technologią w świat nauki", a kolejna 23-24.11.2018 r. podczas 2. Krajowej Konferencji Scientix "Dobre praktyki STEM". W programie m.in wykład koordynatorki Scientix dr Àguedy Gras-Velázquez o współpracy między nauczycielami oraz glacjologa Prof. Piotra Głowackiego o tajemniczych wnętrzach lodowców. Uczestnicy konferencji będą mogli wziąć udział w trzech sesjach warsztatowych, w których zaproponowaliśmy aż 16 warsztatów do wyboru. W tym roku dyskusje przy okrągłych stołach będą poświęcone ważnym tematom: wykorzystaniu TIK w szkole, rozwojowi zawodowemu nauczycieli, edukacji poza murami szkoły oraz wykorzystaniu badań naukowych w praktyce szkolnej. Nowością będzie Giełda Pomysłów i Dobrych Praktyk, podczas której uczestnicy będą mogli aktywnie dzielić się swoimi doświadczeniami, pomysłami i materiałami.
Szczegółowy program Konferencji jest już dostępny. Udział w konferencji jest bezpłatny. Aby zgłosić swój udział wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy.
3) Ponadto pragniemy prosić Państwa o udział w ogólnoeuropejskim badaniu dla nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych pracujących z uczniami w wieku od 10 do 19 lat. Badanie ma na celu zebranie informacji na temat praktyk związanych z nauczaniem przedmiotów STEM takich jak: podejścia pedagogiczne, rodzaje zasobów wykorzystywanych przez nauczycieli i uczniów w celu ułatwienia nauczania i uczenia się przedmiotów STEM, wykorzystanie TIK w procesie nauczania oraz potrzeby w zakresie specjalistycznych szkoleń dla nauczycieli przedmiotów STEM. Wyniki badania będą dostępne nieodpłatnie w internecie przed końcem 2018 r. i zostaną opublikowane w Obserwatorium Scientix.
Udzielenie odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu zajmuje około 20 minut. Ankieta dostępna jest w języku polskim. Ankieta dostępna jest do 8 października na stronie: https://www.surveymonkey.com/r/TI-STEM-PL
Zapraszamy i liczymy na spotkanie z Państwem.
Zespół EDU-ARCTIC w Instytucie Geofizyki PAN